Libanon egészségügyi katasztrófa szélén áll az utcákról el nem szállított több ezer tonna szemét miatt – figyelmeztetett hétfőn az illetékes szaktárca vezetője. Vael Abu Faur egészségügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a jelenlegi „szemétválság” miatt a libanoniak egészsége forog kockán. „A kormánynak azonnali intézkedéseket kell tennie. A szemét halomban áll az éttermek, kórházak, óvodák és iskolák közelében, ami miatt azt kell mondanom, hogy egy nagy egészségügyi katasztrófa szélén állunk” – mondta a tárcavezető egy sajtótájékoztatón.
A mostani rendkívüli helyzethez a főváros, Bejrút legnagyobb szemétlerakó telepének július 17-i bezárása és a szemétszállítással megbízott társaság szerződésének felmondása vezetett. A kormány pedig eddig képtelen volt alternatív megoldást találni a politikai erők közötti nézetkülönbségek miatt. „Zsákutcában vagyunk. A felelősöknek félre kell tenniük politikai számítgatásaikat” – mondta Abu Faur. Hozzátette: a kialakult helyzetért nem a polgárok, hanem a kormány a felelős, és utóbbinak javasolta, hogy állítson fel válságbizottságot az egészségügyi, a környezetvédelmi, a gazdasági, ipari, belügyi és mezőgazdasági tárca részvételével.
Bejrút utcáin – az év legmelegebb időszakában – nagyjából már 20 ezer tonnányi hulladék vár elszállításra, és ez egyre jobban bosszantja a helyi lakosokat. Többen a probléma kezeléseként elkezdték elégetni az összegyűlt szemetet, mérgező füstöt juttatva a levegőbe. A politikai erők közötti nézeteltérés megbénítja a libanoni parlament és a kormány munkáját. Ezt az állapotot jól szemlélteti, hogy a képviselőknek tavaly május óta nem sikerült államfőt választaniuk. Július végén Tammam Szalám miniszterelnök ismét kilátásba helyezte lemondását, ha a kormány bénultsága továbbra sem szűnik meg, és nem találnak megoldást a szemét elszállítására.
MTI