Nem titok, hogy bár az egyre nagyobb méretekkel rendelkező, és egyre nehezebb mezőgazdasági gépek valóban hatékonyak, némi hátránnyal is rendelkeznek, hiszen minél nehezebbek, annál erőteljesebben tömörítik maguk alatt a talajt.
Bár való igaz, hogy a termőtalajt egészen a közelmúltig egy megújuló természeti erőforrásnak nevezhettük, de az elmúlt évek során kiderült, hogy az ökoszisztémák olyannyira sérülékenyek, hogy a hatalmas John Deere traktor mezőgazdasági gépek hasonló hatással vannak a talajra, mint anno az óriási dinoszauruszok.
A tudósok véleménye szerint a jövőben a mezőgazdasági gépek tervezőinek és gyártóinak érdemes lenne arra is figyelnie, hogy az újabb gépek milyen mértékben tömörítik a talajt, illetve célszerű lenne azon is elgondolkodni, hogy ezt, hogyan lehetne minimálisra lecsökkenteni.
A talaj, mint megújuló természeti erőforrás mégsem kimeríthetetlen?
A földkéreg legfelső rétege laza, és termékeny. Ez a réteg szerves és ásványi anyagok, illetve élő, és élettelen komponensek keverékéből tevődik össze. Természetes állapotban a világ mezőgazdaságának valóban egy igen összetett funkciójú, rendkívül gazdag biodiverzitású ökoszisztéma szolgál alapul, és bár egészen eddig azt gondoltuk, hogy a megújuló erőforrásként szolgáló talaj kimeríthetetlen, nemrégiben a különböző kutatási eredmények bebizonyították, hogy bizony rendkívül sérülékenyek a talaj ökoszisztémái.
Néhány évvel ezelőtt az ENSZ élelmezésügyi és mezőgazdasági szervezete (FAO) bemutatta azt a nemzetközi talajökológiai jelentést, amely magába foglalja a tényt, miszerint a felszín alatti biológiai rendszerek védelmére most már illene nagyobb hangsúlyt fektetni. A 600 oldalas dokumentum a talajt visszafordíthatatlanul károsító emberi tevékenységek közé sorolja többek között a talaj tömörítést is.
A korábbiakhoz képest a mai traktorok és mezőgazdasági gépek tízszer nagyobb súllyal rendelkeznek
Az agrártudományi konszenzus véleménye szerint jóval intenzívebben jelennek meg a negatív változások a gépiesített művelés miatt, ezek a negatív hatások pedig már a talaj legfelső rétegeiben is megmutatkoznak. A magyar szakirodalom úgy tartja, hogy a „tömörödés oka a szántást, és a vetést lebonyolító traktor és a betakarítást végző kombájn talajra gyakorolt folyamatos nyomása. Egy 4 tonnás tengelyterhelésű mezőgazdasági gép minimum 30 centiméterig, míg egy 10 tonnás minimum 50 centiméterig tömöríti a talajt.”
Az elmúlt 50 évben a mezőgazdasági munkagépeket a munkaerő-optimalizálás, illetve a hatékonyság miatt egyre nagyobb méretűre, nagyobb súlyúra tervezték. Így napjainkban a szántóföldi munkagépek tömege már akár tízszer nehezebb is lehet, mint egy 1960-as gép súlya. A számok magukért beszélnek: Míg abban az időben még egy 3 tonnás kombájn is hatalmasnak számított, az aratást napjainkban már 30 tonnás monstrumok végzik el. Sokan úgy tartják, hogy a tömörítés hatására, a megváltozott hidrológiai és talajélettani folyamatok már 15-20 százalékkal is képesek lecsökkenteni egy adott parcellán a maximális elérhető terméshozamot.