A nagyüzemi tartás különféle kihívások elé állítja a sertéstenyésztőket. Az egyik leggyakrabban előforduló betegség a gyomorfekély. Első tünetei közé tartozik a hám elváltozása gyomor nyelőcsői tájékán. Később nem csak felületes, hanem komolyabb kimaródások is létrejönnek.
Az AnivetDirectnél kapható huminsav-tartalmú takarmánykiegészítő, a Vitapol Liquid segítségével ugyanakkor meg lehet előzni a bajt.
Súlyos gondokat okoznak a fekélyek
Sokszor megesik, hogy a károsodott hámban megtelepszenek gombák és baktériumok is. Ez akár a beteg jószág állapotának kritikusabbá válásához, legrosszabb esetben az elhullásához is hozzájárulhat.
Különböző mértékű vérzések léphetnek fel, és ha nagyobb erek sérülnek meg, akkor elvérezhet az adott sertés. A vérzések vérszegénységhez vezetnek, így a jószágok sokkal gyengébbé válnak.
Emésztési zavarok mellett idült gyomorhurut is gyakran megfigyelhető a fekélyektől szenvedő sertéseknél.
A Vitapol Liquid adagolásával a gyomornyálkahártya visszatérhet az eredeti, betegség előtti állapotába, ugyanakkor a kór később is felütheti a fejét.
Érdemes tehát komoly hangsúlyt fektetni a megelőzésre, illetve a gyógyításra, ugyanis a hegesedések és szűkületek működési zavarokat okozhatnak a sertés gyomrában. Ez még a jószágok hízlalásának gazdaságossága kapcsán is problémát jelenthet.
Sok múlik azon, hogy mit kap enni egy sertés
A gyomorfekély kialakulásának veszélye csökkenthető, ha megfelelő minőségű, állagú táplálékot adunk a sertéseknek. A granulált táppal az a probléma, hogy a gyártástechnológiából adódóan túl kicsi a részecskék mérete.
A nagyon finomra őrölt takarmány megnöveli a gyomornedvtermelést, valamint a pepszinaktivitást. A betegség kialakulásához vezethet még a száraz darás etetés, a nyers rost hiánya, a romlott vagy avas takarmány is. Sőt, még a stressz, valamint az ellés okozta terhelés is gyomorfekélyt okozhat a sertések esetében.
Ezt lehet tenni, ha mégis kialakul a gyomorfekély
Ismert tény, hogy a huminsav segíti a sebek regenerálódását. A természetes eredetű ásványi takarmánykiegészítőt, a Vitapol Liquidet az állatok ivóvizébe kell keverni. A készítmény olyan növényi anyagok természetes humifikációja révén létrejött humin- és fulvosavakat tartalmaz, amelyben megtalálható minden fontos mikroelem.
A termék támogatja az állatok immunrendszerét, és a termelési eredmények növelését is elősegíti. A már kialakult betegség esetében a huminsav baktericid hatást fejt ki, amely képes megszüntetni a fekélyek bakteriális fertőződését. A huminsav-molekulák továbbá nagy felületi aktivitást mutatnak. A fekély felületén védőréteget képeznek a gyomorsavval szemben.
A huminsavakról tudni kell még, hogy a takarmányban lévő mikroelemekkel, név szerint a cinkkel és a mangánnal könnyen felvehető komplexet alkotnak. A sertések általános mikroelem-ellátottsága is sokkal jobb lesz. A súlyos fekélyek kialakulása így megelőzhető, mert a sérülések időben meggyógyulnak.