Manapság lépten-nyomon hallani betöréses rablásokról, aligha akad olyan ember, akinek a tágabb környezetében ne lenne legalább egyvalaki, akit megkárosítottak már a betörők (rosszabb esetben ő maga volt az érintett).
Ezért otthonunk biztonságossá tétele fontosabbá vált mint valaha. Ehhez többféle módszer is rendelkezésre áll, nézzünk is meg néhányat a legnépszerűbbek közül.
Betörésbiztos ajtó biztonsági zárral
Érdemes abból kiindulni, hogyha a betörő nem jut be az ingatlanunkba, akkor nem is tud semmit elvinni. Az egyik fő tennivaló tehát a bejárat megerősítése lesz. Egy masszív és ellenálló egyedi bejárati ajtó kellő védelmet nyújthat. Válasszunk MABISZ minősítéssel rendelkező terméket, ezt ugyanis egy független bizottság is letesztelte és sikerrel teljesítette a próbát.
A többpontos zárrendszer és a megerősített szerkezet kombinációja hatásos védelmet nyújt az illetéktelen behatolók ellen. Ez a módszer azért is nagyon praktikus, mert lényegében fizikailag gátolja meg a betörőt abban, hogy bejusson az ingatlanba. Ne feledjük, hogy a rablók csak a filmekben szeretnek nyaktörő mutatványokat végrehajtani, a valóságban inkább a gyors és egyszerű módszerek hívei, ezért szinte biztos, hogy a bejárati ajtónál fognak először próbálkozni, ha pedig itt nem járnak sikerrel, akkor inkább odébb állnak.
Egy (nem a földszinten lévő) társasházi lakásba pedig általában nem is lehet máshol bejutni, így ha az ajtónk kellően erős, akkor nyert ügyünk van.
A biztonsági zárakat nem lehet egyszerűen feltörni, megfúrni, savval szétmaratni vagy épp a kulcsot lemásoltatni. Ezek már olyan modern szerkezetek amiket meglehetősen nehéz megrongálni, ezért még egy célszerszámokkal rendelkező betörőnek sincs sok esélye a sikerre. Persze az ördög nem alszik, ezért ügyeljünk arra, hogy távozáskor mindig zárjuk kulcsra az ajtót, még akkor is, ha csak pár percre átugrunk a szomszédba, vagy leszaladunk a kisboltba.
Biztonsági kamera
Sok betörőt kaptak már el úgy, hogy a “ténykedéséről” videófelvétel készült, ez alapján pedig a hatóságoknak sikerült azonosítaniuk, és a nyomára akadniuk. A kamera emiatt akár visszatartó erővel is bírhat, de azért nem érdemes csak erre alapozni.
A felkészültebb rablók ugyanis könnyűszerrel ki tudják iktatni, illetve a kamera maga nem gátolja meg a betörést oly módon, mint egy biztonsági ajtó vagy zárrendszer. Ezért inkább csak kiegészítő megoldásként alkalmazzuk.
Riasztó
Az éles hangú riasztók az egész környék figyelmét felhívják arra, hogy itt valami rendkívüli dolog zajlik, gyanús egyén ólálkodik az ingatlannál. Tény, hogy olykor ennyi is elég arra, hogy a betörő inkább kereket oldjon, ha pedig távfelügyeleti szolgáltatást is kértünk, akkor a hatóság is rövidesen a helyszínen lesz.
Elméletileg tehát meglehetősen biztos módszer, de a gyakorlat azt mutatja, hogy az agyafúrtabb bűnözők az informatikában is jártasak, így ezeket a készülékeket is hatástalanítani tudják. Ha pedig ez megtörtént, máris szabad előttük a pálya, így a biztonsági zárat ez sem helyettesíti.