Már több tucat kilogramm zöldséget – köztük uborkát, paradicsomot és salátát – szüreteltek le a Német Űrközpont (DLR) antarktiszi “üvegházában” a kutatók. Az Alfred Wegener Intézethez tartozó Neumayer III. állomás közelében lévő konténer nemcsak az ott dolgozó legénység étrendjét hivatott gazdagítani, hanem fontos ismereteket is szolgáltat arról is, hogyan lehet a Holdra és a Marsra tartó missziók során növényeket termeszteni. Ráadásul ezek alapján akár barátságtalan területeken, például a sivatagokban is elérhetővé válhat a növénytermesztés.
Az üvegházat egy konténerben alakították ki, amelyben 13 négyzetméteren talaj, napfény és növényvédőszerek használata nélkül kezdtek termeszteni zöldséget és gyümölcsöt az év elején. Néhány percenként számítógép által irányított módon tápanyagoldattal permetezik a gyökereket, a levegőt és a vizet pedig újrahasznosítják.
Az első növényeket februárban ültette Paul Zabel kutató, azóta 39 kilogramm salátát, 25 kilogramm uborkát, 17 kilogramm paradicsomot, 7 kilogramm karalábét és 4 kilogramm retket szüretelt. “Csordultig vagyunk zöldségekkel. Messze túlszárnyaltuk az elképzeléseinket” – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy az uborkák fejlődnek a legjobban, a paprikával és az eperrel a legnehezebb dolgozni.
Az Antarktiszon uralkodó szélsőséges körülmények igazi kihívást jelentenek. Jelenleg a sarkvidéki éjszaka mínusz 45 Celsius-fokos, ami a technológiát is próbára teszi. Az elmúlt hónapban egy vihar miatt Zabel három napon át nem jutott el a kutatóállomástól 400 méterre lévő üvegházig a hó miatt. Ezen idő alatt a brémai kontrollközpont irányította az üvegház rendszerét. Ebből is sokat tanul a csapat, hiszen a jövőbeli üvegházaknak egy másik bolygón is állandóan működniük kell.
A kísérletből a Neumayer III. sarkkutatói is profitálnak, hiszen így rendszeresen kerülhet a tányérjukra friss zöldség. Az antarktiszi télben el vannak zárva a külvilágtól és hónapokon át kell a tartalékokból élniük. Az üvegházból származó zöldségek és növények gazdagítják étrendjüket és ezt többé nem szeretnék nélkülözni – mondta Bernhard Gropp, az állomás vezetője. Az EDEN-ISS elnevezésű kutatási projekt az év végéig tart.