Pénzügyileg szabadnak lenni annyit tesz, hogy nem kell kényszerből pénzért dolgoznod. Tökéletesen akkor lehetsz pénzügyileg szabad, ha egyáltalán nincs rajtad semmilyen nyomás, hogy bevételt szerezz.
Az emberek többsége idős korára jut el oda, hogy leteszi a lantot, elmegy nyugdíjba és az állam által biztosított nyugdíjból él. Jó esetben van némi félretett pénze és ennyi, a továbbiakban más bevétellel nem számolnak az idős emberek.
Korábban is nyugdíjba mehetsz!
A legtöbben úgy hiszik, kizárólag 60 éves kor fölött hagyhat fel az ember a munkával és vonulhat nyugdíjba. Ha pénzügyi szabadságra törekszel, akkor nem kell feltétlenül megvárnod ennek eléréséhez a nyugdíjkorhatárt.
Ez az állapot akár már 30 vagy 40 éves korodra is elérhető, s ehhez nem is kell feltétlenül az Egyesült Államokba vagy más országba költöznöd. Ez alapos tervezést igényel, hiszen olyan mértékű vagyonra kell szert tenned, amiből ha hónapról hónapra veszel ki pénzt a megélhetésedre, akkor sem fogy el. Sőt, nem árt felkészülni a váratlan eseményekre sem.
Nincs két egyforma helyzet
Mindenki más életszínvonalat tart elfogadhatónak vagy jónak. Ez függ attól, hogy milyen mértékben szoktál költekezni, a valós fizikális szükségleteiden felül milyen termékekre vagy szolgáltatásokra adsz még ki pénzt.
Fontos kérdés, hogy a jövőben lesz-e havi szintű bevételed, például nyugdíj formájában. Ha igen, akkor annyival máris kevesebb pénzt kell félretenned kiegészítés gyanánt. Ezt úgymond bevételkiegészítésnek nevezzük. Ha ilyennel nem számolhatsz, akkor ennek az értéke értelemszerűen nulla.
Mégis mennyi pénzre van szükség?
Azt már tisztáztuk, hogy mit jelent a bevételkiegészítés fogalma, most azt szeretnénk kiszámolni, hogy mekkora az a szorzó, amennyi bevételkiegészítést félre kell tenned.
Szendrei Ádám szerint legalább a havi bevételkiegészítés 300-szorosát kell magadnál tudnod ahhoz, hogy biztosan meg tudj élni a tőke felélésével a jövőben. Ha a 400-szorosát tudod elkülöníteni, akkor jó eséllyel fel sem fogod élni az alaptőkédet. Nézzük ezt konkrét számokkal!
Ha 150 ezer forintos havi bevételkiegészítésre vágysz, akkor 45 és 60 millió forint közötti vagyonra kell szert tenned. Innen már pofonegyszerűen kiszámolhatod, hogy mi a helyzet, ha 250 ezer, 300 ezer vagy éppen 500 ezer forintos havi bevételkiegészítés volna ideális számodra. Ez utóbbi esetben egyébként alsó hangon 150 millió, de inkább 200 millió forintos vagyon megléte szükséges.
Fontos kitétel, hogy ha van egy saját lakásod, de abban laksz, akkor azt nem számolhatod a vagyontárgyaid közé, mivel az pénzt nem termel számodra. Ellenben ha van egy ingatlanod, amit kiadhatsz vagy eladhatsz, az már más tészta. A biztonság kedvéért jó, ha fenntartod a szakmai érdeklődésed valami iránt, mert így annak ellenére, hogy nem szükséges bevételt szerezned, mégis eshet be havi szinten némi pluszpénz, ami váratlan helyzetekben még jól jöhet.