A szájápolási rutin része a rendszeresen beiktatott fogkő-eltávolítás is. Erre nem csupán esztétikai szempontból van szükség, hiszen kezeletlenül ínygyulladás, idővel pedig fogágybetegség is kialakulhat, ami akár a fogak elvesztésével is járhat. Ki szeretné elvesztíeni az ép fogait, ha egy kis odafigyeléssel mindez megelőzhető vagy késleltethető?
Érdemes az Andersen Fogászat professzionális fogkő-eltávolítás szolgáltatását igénybe venni, ahol a szakemberek készséggel segítenek.
Mi is pontosan a fogkő?
A fogkő a fogak felületén lerakódott lepedék, amely a nyálban lévő kalciumnak és foszfátnak köszönhetően elmeszesedik, vagyis kemény rétegek jönnek létre. Ezek fogkefével nem távolíthatóak el. A plakkok melegágyai a baktériumoknak. Megjelenhetnek a fogak oldalsó, illetve felső részén, de az íny alatt is, vagyis a “láthatatlan” területeken is.
Eltávolításuk több szempontból is lényeges: egyrészt nem esztétikus, ugyanakkor kellemetlenné válik a lehelet, másrészt ínygyulladás, fogágybetegség is kialakulhat. A fogkő miatti gyulladás egyfajta gócbetegségnek számít, ami a szervezet más pontjain is gondot okozhat. Igen változatos tünetekben nyilvánulhat meg, például hajhullás, fejfájás, különféle gyulladások képében.
Ami pedig a legsúlyosabb szövődménye a fogkövek általi gyulladásnak, az a fogak meglazulása, kihullása. Eleinte még helyreállítható az íny egészséges állapota, idővel azonban visszafordíthatatlanná válik. Érdemes tehát 3-6 havonta eljárni fogkő-eltávolításra attól függően, hogy milyen gyakoriságot javasol a szakember!
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Rengeteget számít a helyes fogápolási technika, ami nemcsak annyiban merül ki, hogy naponta kétszer legalább két percen át megmossuk a fogainkat, hanem a fogselyem vagy fogköztisztító használata is erősen javasolt. Elkerülhetetlen ugyanis, hogy a közökbe, nehezen hozzáférhető helyekre ételmaradékok kerüljenek. Ezek eltávolítása szerencsére egyszerűen megoldható az említett eszközök segítségével.
Ha tehetjük, mossunk fogat minden étkezést követően! Bármennyire is igyekszünk, minimális fogkőlerakódás mindenkinél előfordulhat, amelytől a féléves vagy gyakoribb fogászati látogatás alkalmával megszabadulhatunk.
Mit érdemes tudni a fogkő-eltávolításról?
A már lerakódott, kemény plakkréteget nem lehet eltávolítani otthon a fogmosás során, ebben a dentálhigiénikus lesz a segítségünkre. Amennyiben viszont ínyproblémák is társultak már mellé, parodontológus szakorvoshoz célszerű fordulni.
Az eljárás depurátorral történik, általában 20-30 perc alatt leszedhetők a felgyűlt fogkövek, fájdalomtól az esetek javában nem kell tartani. Kissé kellemetlen lehet, főként ha már gyulladtabb az íny, de mindenképpen megéri a gyönyörű mosolyunk és a fogaink megőrzése érdekében. Ráadásul a környezetünk számára is jó példát mutathatunk vele!