Aki látott már régi, impozáns épületeket, az bizonyára feltette magának a kérdést, hogy miért olyan nagy a belmagasságuk? Hiszen ma már látszólag semmi sem indokolja ezt. Ráadásul minden régi típusú polgári lakóház sajátossága a néha bőven négy méter feletti belmagasság – már a legtöbb helyiségben. Mi az oka?
A belmagasságok története dióhéjban
A polgári és nemesi épületek belmagassága már a középkorban sem volt túlzottan alacsony. Ezt néhány várnál is könnyedén érzékelhetjük. Oka akkoriban a gyertyával és olajlámpásokkal való világításban keresendő. Pontosabban az olyan csillároknál és lámpáknál, ahol azért kellett magasra húzni ezeket a fényadókat, hogy az ne legyen tűzveszélyes. A régi, középkori csillárok például nem ritkán hatalmasak voltak, és erős láncokkal, vagy kötelekkel húzták fel, valamint eresztették le őket akkor, amikor meg kellett azokat gyújtani. Ez a tendencia egészen az elektromos áram feltalálásáig megmaradt. A barokk korszakban szintén a tűzveszély, na meg a lángok oxigénelvonó tulajdonsága miatt vált szükségessé a nagy belmagasságú épületek tervezése, később pedig amiatt volt praktikus, mert a gyertyákat és petróleumlámpákat felcserélték gázégőkre az 1800-as években. Itt értelemszerűen megint csak szükség volt arra, hogy minden helyiségben elengedő tér álljon rendelkezésre a balesetveszély megelőzésére.
Főleg a csillárok foglalták a belmagasságot
A királyi, nemesi és polgári otthonokban a plafonon rendszerint csillárok lógtak. Ezek a rendkívül szép, és finoman megmunkált lámpák főfényként szolgáltak egészen az áramellátás bevezetéséig a tehetős emberek otthonaiban. Mivel a helyiség megvilágításához bőven kellett az akkori viszonyok szerint gázlámpákat alkalmazni, ezért szükséges volt a tér is ahhoz, hogy ezek a lámpák biztonságosan és megfelelően működjenek. Alapvetőnek számított tehát a hatalmas belmagasság minden olyan háztartásban, ahol égőket vagy lámpákat használtak. Változás csak az 1800-as évek végén történt, amikor is az elektromosságnak, na meg Edison szénszálas égőjének köszönhetően biztonságos, árammal működő lámpákra cserélték le a gázlámpákat. Viszont a régi belmagasság egyfajta korlenyomatként megmaradt. Valljuk be, azért a mai napig lenyűgöző és izgalmas látványt nyújtanak ezek a hatalmas belmagasságok.