Milyen cseresznyefajtát érdemes ültetni?

Aki ropogós cseresznyét szeretne szüretelni, annak érdemes megfontolnia, hogy milyen cseresznyét ültet a kertjébe. Nehéz lehet a döntés, de szerencsére vannak alternatívák.

Az egyik legjobb választás a Germersdorfi. Idehaza már 120 éve termesztik, és nem is nehéz beszerezni. A Csodakertész Barna Faiskola cseresznyefa kínálatában megtalálható, és pillanatok alatt meg lehet rendelni online.

Ez a német tájfajta arról híres, hogy nagyszemű, ropogós cseresznyék szüretelhetők róla június végén. Léteznek azonban belőle nemesített fajták is, amelyek termőképessége jóval nagyobb. A következőkben ezekről lesz szó.

A nemesítés eredményei

A Germersdorfi nemesítéséhez Brózik Sándor látott neki még az 1950-es években. Három évtizeddel később számos fajta került közhasználatba.

Ezek közül az egyik legismertebb a Margit, amely méretes és ropogós gyümölcseit kisebb fán neveli. Egy héttel korábban szüretelhető, mint a Germersdorfi, és egyesek szerint sokkal ízletesebb is annál.

A Linda nagyon hasonlít a szülőjéhez. Egyetlen különbsége, hogy sokkal jobb a terméshozama, ráadásul rendszeresen terem. Ha a gyümölcs beérik, akár egy hétig is a fán lehet tartani. A Katalin gyümölcsmérete kiemelkedik a többi nemesített fajta közül is. Ezen a fajtán a cseresznye bordóra érik, a termés pedig roppanós.

A Kavics neve sokat sejtető. Szilárd gyümölcsű fajtáról van szó, amely legalább olyan roppanós, mint a Germersdorfi. Nem fogékony arra a moníliás fertőzésre, ami sok gazda és kiskert tulajdonos életét megkeseríti. További előnye, hogy egy-két héten át a fán lehet hagyni az egészséges gyümölcsöket. Azonnali fogyasztás mellett fagyasztásra is jó.

Segítség a megfelelő fajta kiválasztásához

Alapvetően a Germersdorfi jó választás, de érdemes lehet adott esetben inkább valamelyik leszármazottját ültetni. A Germersdorfi ugyanis nem terem annyit, mint a gyermekei, és kiszámíthatatlanabb is a terméshozama, valamint azzal is számolni kell, hogy fagyasztás esetén barnul.

A gyermekeiből akár egy érési sort is össze lehet állítani, ha megfelelő mennyiségű hely áll rendelkezésre. A legkorábban a Margit érik, ezt követi a Germersdorfi, a Linda, a Kavics és a Katalin. Nagyjából három hét a különbség az első és az utolsó fajta érése között. Beleszámolva azt, hogy a fán is tartható a már érett cseresznye, több mint egy hónapig lehet a különböző fajtákról gyümölcsöt szüretelni.

Sajnos mindegyik fajta hajlamos a kukacosodásra, mivel akkor érnek, amikor már zajlik a cseresznyelegyek rajzása. Májusi fajták ültetése jelenthet megoldást erre a problémára, mint a Münchebergi korai, a Korai Tamási, a Jaboulay, a Kelebiai korai vagy a Rita.

Ez kell ahhoz, hogy teremjenek ezek a fajták

A fent említett fajták mindegyike önmeddő. Ez azt jelenti, hogy egyedül nem érdemes ültetni őket, mindenképpen jobb párba állítani porzó fajtákat. A Germersdorfi, valamint a Hedelfingeni mindegyiket képes porozni, és jellemzően kölcsönösen is porozzák egymást.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!