Milyen hatásai vannak az óraátállításnak?

Egyénenként eltér, de akár 1-2 hét is szükséges ahhoz, hogy a szervezet megszokja az óraátállítás hatásait. Mivel fáradtság miatt történik a közúti balesetek közel fele, erre rátehet egy lapáttal az óraátállítás is, ezért érdemes figyelni az intő jelekre. 

Célszerű CASCO biztosítást kötni, amelynek alapján a biztosító megtéríti azokat a károkat, amelyeket az autós saját hibájából, vagy akár külső körülmény miatt szenvedett el az autójával. Jó választás például a Genertel Biztosító CASCO biztosítása.

Mi történik a szervezetben? 

A szervezet nem képes egyik napról a másikra megszokni az óraátállítás okozta változást, ezért jelentkezhet dekoncentráltság és levertség. Ezek apró kellemetlenségeknek tűnhetnek, de autóvezetés során akár súlyos balesethez is vezethetnek. 

A mikroalvás

A kialvatlanság hatására előfordulhat, hogy az agy egyszer csak kikapcsol, és másodpercekre tudattalanságba zuhan. Ezt nevezzük mikroalvásnak. Ez a spontán módon történő elalvás életveszélyes, ha ekkor épp a volán mögött ülünk. 

Tarthat néhány másodpercig, vagy akár 10 másodpercen át is, de könnyen előfordulhat, hogy a sofőr észre sem veszi a mikroalvást. Ez különösen veszélyes lehet, hiszen csupán 50 km/h sebesség esetén is az autó másodpercenként 14 métert tesz meg.

Mindenkinek tisztában kell lennie a saját határaival ahhoz, hogy el tudja kerülni a baleseteket. Óraátállítás és kialvatlanság esetén sokkal körültekintőbbnek kell lenni, mielőtt valaki autóba ül.

A megelőzés

A megelőzés érdekében fontos segíteni az alvást, nem szabad bekapcsolt elektronikai eszközök, például tévé mellett aludni. Ugyanis ezzel hátráltatjuk a melatonin termelődését. Továbbá érdemes az óraátállítást követő napokban az étkezésre is figyelni, és olyan ételeket fogyasztani, amelyekkel serkenthető a melatonin hormon termelődése. Ide sorolható például a paradicsom, a gyömbér, a kukorica, a barna rizs, a banán és a zab. 

Továbbá arra is figyelni kell, hogy elalvás előtt nem szabad koffein- vagy alkoholtartalmú italt fogyasztani, ugyanis ezek megakadályozzák a mélyalvást. Mindemellett pedig lefekvés előtt érdemes kerülni a horrorfilmeket, valamint a pörgős akciófilmeket, mivel a lefekvést követően még órákon keresztül ezeknek az ingereknek a feldolgozásán dolgozik az agy.

Fontos, hogy vezetés közben, ha valaki úgy érzi, hogy fokozódik az álmossága, akkor nem szabad várni, azonnal félre kell húzódni pihenni. Utasként is érdemes a sofőr viselkedésére figyelni, és ha árulkodó jelek láthatóak, például üres tekintet, akkor azonnal jelezni kell a számára, hogy álljon félre. 

Amennyiben megtörténik a baleset, és az autó másik autóval koccan, vagy nekihajt a szalagkorlátnak, akkor mindenképpen tisztában kell lenni a teendőkkel, például azzal, hogy nemcsak a hatóságokat kell értesíteni, hanem a biztosítónak is be kell jelenteni az okozott vagy elszenvedett kárt.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!