Az elmúlt időszakban egyre többen ismerték fel a kékfény szűrős szemüvegek viselésének fontosságát, azt azonban kevesen tudják, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, ha egy ilyen kiegészítő vásárlása mellett döntünk. A növekvő keresletet egyre több cég, és márka igyekszik kielégíteni, így már számtalan forma, szín, és anyag közül válogathatunk, de vajon tényleg a keret alapján érdemes meghozni a döntést?
A digitális eszközök világa
A digitális technológia virágzása és kiteljesedése sok változást hozott magával az elmúlt időszakban. A számos pozitívum mellett sajnos megjelentek olyan egészségügyi problémák is, amelyeket az elektronikus eszközök használata, a megváltozott munkamorál, és az információ értékének felerősödése hozott magával. A megfelelő bioritmus kialakítása mellett a folyamatos rohanástól és stressztől megkímélhetjük magunkat, de az újmédiás világ okozta tünetektől nem könnyű szabadulni…
Lassan már mindenhez elektronikai eszközöket használunk, legyen szó a munkavégzésről, a számlák befizetéséről, vagy akár az esti kikapcsolódásról. Az okostelefon, laptop, táblagép és televízió mindennapos használatban vannak, és folyamatosan hatást gyakorolnak az emberi szervezetre. A készülékek által kibocsátott nagy mennyiségű kék fény szemfáradtságot, szemszárazságot, migrén szerű fejfájást vagy akár látásromlást is okozhat, de gyakori tünetek között szerepel az álmatlanság is.
Kékfény szűrős szemüveggel a káros sugárzás ellen
A kék fény egyik hatása, hogy befolyásolja az alvási ciklust szabályozó és egyben irányító melatonin hormon termelődését, amelynek következtében alvási problémák jelentkezhetnek. Az alvás hiánya nappal dekoncentráltságot, energiavesztést, valamint az immunrendszer védekezőképességének csökkenését is eredményezheti, így érdemes kiemelkedő figyelmet fordítani a káros sugárzások elleni védelemre.
Léteznek ma már különböző kék fényt blokkoló szoftverek a számítógép vagy telefon képernyőjére (pl.: Iris, Nightshif) azonban ezek nem nyújtanak teljeskörű biztonságot, hiszen például a szobában elhelyezett LED lámpa fényét nem szűrik meg. Többek között ezt a problémát is segít kiküszöbölni a kékfény szűrős szemüveg, vagy más néven monitor szemüveg, ami nemcsak a szemeink egészségét segít megőrizni, hanem divatos kiegészítőként is hordható a mindennapokban. Ezek a szemüvegek egy speciális kék fényt blokkoló szűrővel rendelkeznek, és számtalan formában, színben elérhetőek a piacon.
A számok nyelvén
Kékfény szűrős szemüveg dioptria nélküli verzióban is kapható, így azok is bátran viselhetik, akiknek egyébként nincs szükségük a látásuk korrigálására. Sőt…azoknak kifejezetten javasolt a kékfény szűrős monitor szemüveg hordása, akik a munkájukat a számítógép előtt végzik, vagy a szabadidejükben sok időt töltenek elektronikai eszközök mellett.
A kék fény védő szemüvegek hatékonyságában lehetnek apróbb különbségek, de biztos, számszerű eltérést csak akkor lehet megállapítani, ha speciális műszerrel megmérik, hogy a lencse milyen frekvenciákat ereszt át, illetve mekkora mértékben szűri meg a káros kék fényt. Az úgynevezett ‘patented’, azaz több rétegből álló lencsével készült szemüvegek a legjobbak, hiszen a kék fény mellett a káros ultra viola (UV) sugarakat is megszűrik, így segítenek a fénytörés okozta szemszárazság megelőzésében és az optimális fókusz biztosításában.
A kellemes, egyedi és divatos dizajnnal ellátott monitor szemüvegek segítenek továbbá csökkenteni a mesterséges világításból fakadó irritációt is, így azoknak, akik irodai környezetben töltik az idejük nagy részét, érdemes lehet ilyen terméket keresniük.