A basmati rizs már régóta nagy népszerűségnek örvend az egészséges életmód elkötelezett hívei között. Nem véletlenül: ez a hosszúkás szemű, aromás finomság nemcsak a B-vitamin gazdag forrása, de az élelmi rost tartalmai is rendkívül magas.
Jelentéséről, származásáról
A basmati rizs elnevezése rendkívül beszédes, magyarra fordítva ugyanis az azt jelenti, „teljes illat”. Az aromás rizs eredetileg a Himalája környékéről származik, de manapság már Indiában és Pakisztánban is termesztik.
Diétás finomság
Az illatos, roppant kellemes ízzel rendelkező rizs a diétázók, sőt, a szigorú fogyókúrát végző személyek étrendjébe is minden gond nélkül beilleszthető, tekintve annak közepes glikémiás indexét. A basmati rizs szénhidrátjai lassan szívódnak fel, és ahogy már említettük, B-vitamin tartalma is kiemelkedően magas. A kellemes illatú alapanyag rendszeres fogyasztásával jót teszünk a koleszterin- és a vércukorszintünknek. A basmati finomság emellett az anyagcsere folyamatokat is pozitívan befolyásolja. Ezen kívül az idegrendszer optimális működésében is nagy szerepet játszik és többek között az izmok fejlődésére is kihat.
Hogyan készítsük el?
Nos, a basmati rizs elkészítése még azoknak sem jelent nagyobb gondot, akik egyébként nem túl járatosak a gasztronómiai tevékenységekben. Ahhoz, hogy a rizsszemek szépen pergők legyenek, és ne tapadjanak össze, elég csupán néhány egyszerű tanácsot megfogadnunk. Először is, a rizst többször át kell mosnunk hideg vízben, és legalább 30 percre érdemes azt ázni is hagyni. Ha a rizs már eleget ázott, öblítsük le még egyszer hideg vízzel, és hagyjuk azt szabad levegőn megszáradni.
A főzés sem okoz különösebb gondot
Amennyiben a rizs már megszáradt, öntsünk hozzá másfélszer annyi mennyiségű hideg (picit sós) vizet, majd lassú tűzön főzzük készre. A folyamat nem tart tovább 10-12 percnél. Ha lekapcsoltuk a tüzet, hagyjuk pihenni a basmati rizst még legalább 5 percen keresztül, természetesen lefedve. Ezzel a végső teendővel meg is volnánk: kész az ízletes, egészséges finomság!