A környezetünkben élő emberek nagy részéről elmondható, hogy ismernek legalább egy olyan embert, aki szorongással küzd valamilyen szinten. Ez pedig nem jó irány, mert lassan többen vannak, akik így élnek, mint akinek kutya baja sincs.
Egyre többet lehet hallani olyan módszerekről, amelyek a szorongásos zavarokra hatékony megoldásnak bizonyulnak. Az viszont egyértelmű és tudományosan is igazolt, hogy ezek közül is a kognitív viselkedésterápia alapjai jelentik a leghatékonyabb alternatívát.
Most erről fogunk beszélni, de elsőként tisztázzuk, hogy mi is ez a terápia, amelyről a Tudatosság Klub oldalán is lehet olvasni. Ezt követően kitérünk arra, hogy mi a hatékonyságának a titka, és 5 érvet is hoztunk, ami a módszer mellett szól.
Mi az a kognitív viselkedésterápia?
Röviden úgy lehetne megfogalmazni, hogy egy speciális terápia. Egy kicsit részletesebben pedig arról van szó, hogy nagyon sok olyan negatív és káros gondolat birtokában vagyunk, melynek a gyökere a tudatalattiban rejtőzik és tönkreteszi az életünk minden pillanatát.
Ez a terápiás módszer abban nyújt segítséget, hogy egy képzett terapeuta vezetésével rengeteg kérdés nyomán fény derül a tudatalattiban megbúvó okokra, amik a tüneteket generálják.
A módszer titka pedig abban rejlik, hogy megtanulhatunk olyan technikákat és gyakorlatokat, amelyek segítségével a helytelen gondolatokat és a negatív viselkedésmintákat át tudjuk programozni már tudatalatti szinten is.
Mi a működési elv, ami hatékonnyá teszi?
Az vitathatatlan tény, hogy a gondolataink hatással vannak a cselekedeteinkre is és ezáltal a mindennapjainkra. A kognitív viselkedésterápia éppen ezért ide helyezi a fókuszt, mert a probléma gyökeréig képes leásni, hogy a felszíni tünetek úgy szűnjenek meg végre, hogy többé nem térnek vissza.
Itt kap óriási jelentőséget a célzott kérdések feltétele, mert ezek alapján tudja a szakember kideríteni, hogy a tünet hátterében mi húzódhat mélyen a tudatalattiban. Az alapvetés szerint a legtöbb érzelmi reakciónk és a viselkedésünk is egy tanult dolog, ami nem örök érvényű.
Ez egy folyamat volt, hogy ezeket megtanultuk, ami azt jelenti, hogy egy újabb folyamat küszöbén állunk, amikor a tanult mintákat megváltoztatjuk. Méghozzá hasonló elven, újabb tanulás útján. Csak annyi a dolgunk, hogy a probléma feltérképezése után alakítsunk ki új mintákat, amik gondolati és viselkedési síkon is egyaránt értendők.
5 ok, ami mellette szólhat
- Tudományos kísérletek igazolták, hogy hatékony, ami a gyógyszerekkel és a klasszikus pszichoterápiával szemben is toronymagasan vezet.
- Tüneti kezelés helyett a problémát kiváltó okot szünteti meg, ami hatékonnyá teszi hosszú távon.
- Akár egyetlen alkalom elegendő lehet, hogy változásokat érezhessünk.
- Nem felkészít, hanem megtanít. Képessé tesz minket arra, hogy kézben tudjuk tartani az életünket és semlegesíteni tudjuk a szorongást kiváltó negatív gondolatokat.
- Terapeutával karöltve és önállóan is végezhető a terápia.
A kognitív viselkedésterápia előnyei nem kérdőjelezhetőek meg, sokak számára lehet hasznos a módszer.