Műszaki rajz nyomtatás professzionális szinten

Akár egy építészeti terv, akár egy mérnöki projekt műszaki rajzait kell leadni, a nyomtatás minősége legalább olyan fontos, mint maga a terv elkészítése. Hetek, akár hónapok munkája rejlik egy-egy projekt mögött, ezért nem mindegy hogyan néz ki kinyomtatva, ami alapvetően meghatározhatja a projekt sikerét. De mi a helyzet akkor, ha egy tervező irodának vagy egy mérnök hallgatónak nincs szüksége ipari méretű nyomdai kapacitásra, mégis szeretné, ha saját nyomtatója lenne?

Szerencsére manapság már számos olyan profi nyomtató áll rendelkezésre, amelyeket kifejezetten ilyen típusú igényekhez terveztek – kis mennyiségben, de kiváló minőségben képesek nyomtatni. Mire kell figyelni vásárlás előtt? Íme néhány fontos szempont, amit érdemes figyelembe venni, ha műszaki rajzokat szeretnénk professzionális szinten nyomtatni.

Mikor lehet hasznos egy nagyformátumú nyomtató?

A műszaki rajzokat – legyen az tervrajz vagy grafikai design – nem lehet egy átlagos asztali nyomtatóval kinyomtatni. A részletgazdagság és pontosság mellett a méret is számít.

Egy tervező vagy mérnöki irodában az építészeti tervrajzok nagy formátumban történő nyomtatása alapvető fontosságú, hiszen minden milliméter és vonal jelentőséggel bír. Egy jól megválasztott nyomtatóval a tervezőirodák gyorsan és pontosan kinyomtathatják a terveket anélkül, hogy percenként kellene a nyomdába szaladni a legfrissebb verziókért. Lássuk be, a mai igények mellett, ez nem is lenne életszerű, hiszen sokan otthonról dolgoznak. Arról nem is beszélve, hogy egyre kevesebb az olyan speciális nyomdai kapacitás, amely a kisszériás megrendeléseket ár-érték arányban optimálisan tudja kezelni. Azonban hiába a gyakori nyomtatási igény, a mennyiségek még így sem valószínű, hogy indokolják a drága nyomdagépek beszerzését. Ilyenkor lehet hasznos egy nagyformátumú, de még belépő szintű nyomtató.

Nem csak a tervező irodában fontos a professzionális nyomtatás

A mérnök hallgatók számára a nyomtatás gyakran jelent komoly kihívást. A nagy méretű dokumentumok, mint az A1-es vagy A0-s tervrajzok, precíziós nyomtatást igényelnek, ahol minden vonal, méretezés és részlet számít. Az egyetemi környezetben gyakran limitált vagy semmilyen hozzáférés nincs a profi nyomtatókhoz, ezért sok hallgató kénytelen kompromisszumokat kötni a nyomtatás minőségében, ami ronthatja a beadott munka értékelését. A határidők miatti utolsó pillanatos nyomtatás mellett felesleges izgalom, az amúgy sem stresszmentes vizsgaidőszakban. A nagyformátumú nyomtatók között, számos olyan belépő szintű nyomtató is akad, amely még a kollégiumi szobában is kényelmesen elfér és tökéletesen alkalmas a CAD rajzok nyomtatására, akár 24″-os szélességben is. 

Bár a grafikai stúdiók digitális felületeken dolgoznak, bizonyos esetekben szükség van a végleges anyagok nyomtatott formában történő ellenőrzésére is, legyen szó logókról, reklámanyagokról vagy akár egy üzlet beltéri dizájn elemeiről. Míg a tervezők jó vizuális készségekkel bírnak, addig a megrendelői oldal számára sokszor nehéz elképzelni, hogyan is nézne ki a valós térben a megállító tábla vagy egy rendezvény plakátja. Egy saját nyomtatóval gyorsan elkészíthetjük az élethű másolatokat, ezzel is megkönnyítve a döntést.

A szoros határidők és az utolsó pillanatos változtatások, akár még a helyszínen is, ismerősek minden rendezvényszervező számára. Ahhoz, hogy a kéréseket rugalmasan és gyorsan tudják teljesíteni, ugyanakkor professzionális minőségben, elengedhetetlen egy nagyformátumú nyomtató, amelyet az irodában vagy akár a helyszínen is be tudnak még vetni szükség esetén.

Mi alapján válasszunk nyomtatót műszaki rajzokhoz? 

A legfontosabb szempontok, amelyek a műszaki rajzok vagy grafikai anyagok nyomtatása során szóba jöhetnek:

Méret és formátum – A nagyformátumú nyomtatók általában A1, A0, vagy még nagyobb méretű papírokkal dolgoznak. Érdemes olyan nyomtatót választani, amely képes nagyobb, akár 24″-os szélességben is, nyomtatni, hiszen a tervrajzoknál gyakoriak a jelentékeny méretek.

Felbontás – A műszaki és építészeti rajzoknál az éles vonalak, a kis részletek kiemelten fontosak. Egy profi nyomtatónak képesnek kell lennie arra, hogy legalább 2400 x 1200 dpi felbontású nyomtatásokat készítsen, így a legapróbb részletek is tökéletesen látszódnak.

Nyomtatási sebesség – A határidők mindenkit szorítanak, ezért fontos, hogy a nyomtató gyorsan, de megbízhatóan dolgozzon. Egy modern nagyformátumú nyomtatóval percenként több A1-es tervrajzot is ki lehet nyomtatni, ami jelentős időmegtakarítást jelenthet.

Tintasugaras vagy lézer? – A tintasugaras nyomtatók általában nagyobb felbontásra képesek és élénkebb színeket nyomtatnak, ami különösen előnyös a grafikai vagy építészeti tervek nyomtatásánál. A lézernyomtatók viszont gyorsabbak és gazdaságosabbak nagyobb mennyiségű nyomat esetén. Érdemes mérlegelni, hogy milyen gyakran lesz szükség színes nyomtatásra, illetve mennyire fontos a nyomtatás sebessége. Akár segítséget is kérhetünk, igényeinkhez mérten, milyen gazdaságos nyomtatási megoldásokból választhatunk

Papír típus – Egy jó nyomtató képes különböző papírtípusokkal és vastagságokkal dolgozni, legyen szó akár fényes vagy matt anyagról, esetleg speciális műszaki papírról. Az építészeti és mérnöki rajzoknál gyakran előny, ha a nyomtató képes vastagabb, strapabíróbb anyagokra is nyomtatni, míg a reklám anyagoknál a fényes, vastag papírok okozhatnak kihívást az átlagos nyomtatók számára.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!