Napelem tévhitek, amiket érdemes elfelejteni!

Tudta, hogy Magyarországon már több mint 100.000 háztartási napelemes rendszer működik? A népszerűsége nem véletlen. A jelenlegi kockázatokkal terhelt, kiszámíthatatlan helyzetben egyre többen választják a megújuló, zöld energetikai rendszerek megoldásait. A növekedés soha nem látott ütemben halad, a napelemek körül azonban még mindig sok tévhit kering az interneten és a köztudatban. Vajon mi történik a napelemekkel felhős időben? Átfúrják a cserepeket a panelek telepítésekor? Ha nem déli tájolású a tetőszerkezet, akkor már nem is éri meg a befektetés? Alábbi cikkünkből többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat. Íme a leggyakoribb tévhitek a napelemes rendszerekkel a kapcsolatban, amiket érdemes elfelejteni:

Forrás: Pexels

A napelemek nem működnek felhős és havas időben

napelemek a fotovoltaikusság elve alapján működnek, azaz fény hatására termelnek villamos energiát. Tény, hogy a megfelelően beállított szög és a napos idő a legoptimálisabb számukra, de ez nem jelenti azt, hogy felhős és havas időszakban ne működnének.

Csupán csak nem teljesítenek olyan jól. Több kutatás készült, amelyek alapján elmondható, hogy egy felhős napon a napelemek normál teljesítményük kb. 10–25%-át érik el. Bizonyos esetekben azonban ennél jóval magasabb is lehet az arány. Előfordul ugyanis, hogy a felhő visszaverheti vagy akár növelheti is a napfényt, ami további energiaellátást eredményez a napelemekből.

Forrás: Pexels

Az inverter pár éven belül meghibásodik

Gyakori tévhit, hogy az inverter nem fogja sokáig bírni, hamar meghibásodik és még az előtt magas javítási költségekkel terheli a felhasználót, hogy a befektetés egyáltalán megtérült volna. A valóság ezzel szemben az, hogy manapság már olyan jó minőségű, strapabíró inverterekkel dolgoznak a szakemberek, amelyek minimum tíz, de akár 20-25 éves (!) gyártói garanciával rendelkeznek. A legmodernebb technológiának köszönhetően az inverterek egy része ma már passzívhűtéssel rendelkezik, amely csökkenti a meghibásodás esélyét még akár 98%-os hatásfok mellett is.

Sajnos a piacon található rendszerekben sok a gyenge minőségű, rosszabbul teljesítő inventer. Ezért nagyon fontos, hogy mindig körültekintően válasszon napelemes kivitelezőt és győződjön meg róla, hogy minőségi, hosszú gyártói garanciával rendelkező inventert építenek be az Ön napelemes rendszerébe.

A napelemek túl drágák egy átlagos háztartás számára

A növekvő környezettudatossággal és kereslettel párhuzamosan a háztartási napelemes rendszerek óriási fejlődésen mentek keresztül az elmúlt években. Sokak fejében azonban mindig az a tévhit él, hogy a napelem egy luxustermék és olyan mértékű kiadás, amit egy átlagos magyar háztartás nem engedhet meg magának. Az igazság az, hogy a napelemes megoldások már elérhetőbbek, mint ahogy azt a legtöbben gondolnák.

Fontos megemlíteni a pályázati lehetőségeket is, amelyek segítségével lényegesen csökkenthetők a napelemmel járó kiadások és meggyorsítható a megtérülési idő is.

A napelemeket csak déli fekvésű tetőre érdemes felszerelni

Ezt a tévhitet úgy fogalmaznánk át, hogy a legoptimálisabb tájolás a déli. Ez viszont nem jelenti azt, hogy más tájolású tető ne lenne megfelelő a napelemek számára. Ha a tetőszerkezet például délnyugati vagy délkeleti irányú, akkor átlagosan mindössze 5%-os teljesítményvesztéssel kell számolni.

Felmérések szerint a tisztán nyugati vagy keleti fekvésű tetőszerkezetre épített napelemes rendszerek villamosenergia termelése körülbelül 15%-kal kevesebb a délinél. Ilyen esetekben a panelek dőlésszögének csökkentése jelenthet akár 5%-os javulást is.

A napelemes rendszer csak nagyon hosszú idő után, vagy sosem térül meg

A napelemes rendszer kiépítése kétségkívül egy magasabb összegű és hosszabb távú befektetés. Ezért a költségek megtérülésével kapcsolatban még mindig sokan szkeptikusak. Az igazság az, hogy egy szakszerű felmérést követően, gondosan telepített, magas minőségű alkatrészekből álló napelemes rendszer ára átlagosan már 8-10 év alatt megtérül. Ezt követően háztartása vagy vállalkozása akár egész éves fogyasztását költségmentesen megtermeli a rendszer.

A panelek felszereléséhez speciális, erős tetőszerkezetre van szükség

Gyakori tévhit, az is hogy a panelek nehéz, masszív tárgyak, amelyeket csak egy erős tetőszerkezet bír el. A valóság az, hogy a napelemek súlya körülbelül 18-20 kg, amely általában 1×1,7 méteres területen oszlik el. Emellett pedig fontos tudni, hogy a napelemek tartószerkezete a szarufához kerül rögzítésre, így a súlyterhelés jobban megoszlik.

Azt se felejtsük el, hogy a napelemek nem csak a házak tetőszerkezetére kerülhetnek: alapos felmérést követően kocsibejáróra, teraszokra, de akár a földre is telepíthetőek panelek.

A napelemek telepítése során megsérülhet a tető és a cserepek

Az előző tévhit “párja”. Vajon sérül-e a tetőszerkezet és a cserepek a napelemek felszerelésekor. A válasz röviden: nem.

Cseréptető esetén a panelek telepítésének lépései:

  1. A panelek a szarufához és az ellenléchez kampókkal rögzített tartószerkezetre kerülnek
  2. A cserepek ideiglenesen széthúzásra kerülnek a kampók rögzítésekor, a munka végeztével viszont visszahelyezik őket.
  3. A csavarok nem a cserepekbe, hanem az azok alatti fa elemekbe kerülnek.
  4. Mivel a napelemek súlya a szarufára terhelődik, a későbbiekben sem áll fenn a cserepek károsodásának veszélye.

Bízunk benne, hogy cikkünk segítségével sikerült eloszlatnunk a napelemekkel kapcsolatos esetlegleges tévhiteit. Talán pont ezekre az információkra volt szüksége, hogy megtegye az első lépést a napelemes rendszer kiépítése felé, amellyel otthonát vagy vállalkozását zöldebbé és fenntarthatóbbá teheti.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!