Az aktív éveink alatt megszokott életszínvonalunk megtartásához ma már sok esetben elengedhetetlen valamilyen nyugdíj előtakarékossági megoldás alkalmazása, hiszen az állami nyugellátás reálértékének folyamatos csökkenése megállíthatatlan folyamatnak látszik.
Szerencsére napjainkban számtalan eszköz közül választhatunk, amikor időskori anyagi biztonságunk megteremtése a cél. Fektethetünk ingatlanba, megtakarításaink egy részét tarthatjuk állampapírban, netán befektetési aranyban, de akár műtárgyakat is vásárolhatunk. Ezek a klasszikus megoldások már régóta igen népszerűek, ám önmagukban nem feltétlen elegendőek. A Grantis független pénzügyi szakértői csapata éppen ezért azt javasolja, hogy portfóliónk vázát azok a nyugdíj célú előtakarékossági formák adják, amelyekre állami támogatást is igénybe vehetünk. Így eljárva ugyanis garantáltan kellő mértékű privát nyugdíjjal rendelkezünk majd, mire visszavonulunk az aktív munka világától.
Miért elengedhetetlen a nyugdíj előtakarékosság?
Ideális esetben a nyugdíjkorhatár elérést követően az állami juttatás elegendő ahhoz, hogy abból minden felmerülő költségünket finanszírozni tudjuk, azaz az addig megszokott életszínvonalunkat fenntartsuk. Sajnos azonban a hazánkban tapasztalható gazdasági és legfőképp társadalmi folyamatok következményeként az ellátórendszer egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe. Ráadásul nem mutatkozik olyan megoldás, amivel állami szinten is elejét vehetnénk a súlyosabb következményeknek. Ennek megfelelően a leghatékonyabb eszközt az egyénileg alkalmazható nyugdíj előtakarékosság jelenti. Ezek segítségével kivédhető a korfa elöregedéséből és a csökkenő járulékbefizetésből adódó problémák nagy része, ha pedig emellé egy egészségbiztosítást is kötünk, úgy már egy mindenre kiterjedő védőhálóval fogunk rendelkezni. Természetesen egyáltalán nem mindegy, milyen szisztéma alapján állítjuk össze megtakarításainkat, hiszen megannyi szempont együttesen határozza meg, számunkra mi jelenti a legoptimálisabb megoldást. Elegendő tapasztalat és átfogó pénzügyi ismeretek hiányában azonban szinte lehetetlen tökéletesen átlátni a piacon lévő ajánlatokat. Ezért aztán amikor a nyugdíj előtakarékossági eszközök megválasztásáról van szó, minden esetben ajánlott azt egy független pénzügyi tanácsadó útmutatása alapján megtenni.
Nyugdíjbiztosítás, NYESZ, ÖNYP – melyiket mellett határozzunk?
Jelenleg három olyan öngondoskodási forma is a rendelkezésünkre áll, amelyekre adójóváírás formájában állami támogatást vehetünk igénybe. Azt is fontos szem előtt tartanunk, hogy ennek mértéke akár 280 ezer forint is lehet éves szinten, ha pedig belegondolunk, hogy évtizedes távlatokban ez a kamatos kamatokkal együtt mekkora pluszt jelenthet, máris nyilvánvalóvá válik, miért fontos számolnunk ezekkel a konstrukciókkal. Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkeznünk, miszerint ezek az öngondoskodási formák – a támogatást leszámítva – igencsak eltérő szerkezettel bírnak. Ez éppúgy igaz a kockázat kérdésére, ahogy például a hozzáférhetőségre, vagy épp az elérhető kiegészítő szolgáltatások számára. Portfóliónk összeállításánál alaposan meg kell fontolnunk, szeretnénk-e kockázatviselési szolgáltatást a megtakarításaink mellé, ahogy az is kardinális, mekkora kockázattűrő képességgel rendelkezünk. A nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár, illetve a nyugdíj-előtakarékossági számla egyaránt egy kiváló eszköz lehet, ám csak abban az esetben, ha céljainknak megfelelően állítjuk össze megtakarítási csomagunkat. Bízzuk tehát ezt a feladatot egy tapasztalt szakemberre, így ugyanis biztosan elérjük majd a kívánt eredményt.