Az APOPO nevű belga szervezet évekkel ezelőtt, különleges módon vette fel a harcot az Afrika alatt rejtőző aknamezők ellen: idomított gambiai óriáspatkányok segítségével számolják fel a hatalmas veszélyt jelentő, milliónyi taposóaknát. Az Afrikában őshonos gambiai óriáspatkány vagy másik nevén nagy erszényespatkány képes kiszagolni a TNT-t, és alig egy év kiképzés után már 100 százalékos hatékonysággal fedezik fel a taposóaknákat. Az APOPO belga kutatási szervezet alapítója, Bart Weetjens ötlete nyomán kezdték el beidomítani a patkányokat, hogy így tisztítsák meg az afrikai országokat a különböző helyi háborúkban lerakott több millió aknától. Az évek során eddig egyetlen elrejtett aknát sem hibáztak el az aknakereső óriáspatkányok.
Az aknakereső patkányok ötletét a bombakereső kutyák adták, Bart Weetjens az ő mintájukra kezdett kísérletezni az Afrikában őshonos óriásrágcsálóval, amely elviseli a helyi klímát, és hosszú életű. Nem mellékes, hogy a patkányok olcsók, könnyen taníthatóak és szállíthatóak is. Az átlagosan másfél kilogramm súlyú, 80 centiméter hosszú állatok szimata kiváló, és felismerik a föld alá rejtett robbanószert. Tíz hónapi kiképzés és hat hét gyakorlat után megkezdhetik a munkát az aknamezőkön TNT után szaglászva. Ilyenkor az óriáspatkányokat egy kis hámba bújtatják és hosszú, rugós zsinórra csatolják: ha az állat TNT-szagot érez, jelez, majd kaparni kezdi a földet, amely a gyilkos eszközt rejti. Míg két aknakereső ember egy nap alatt tisztít meg egy kétszáz négyzetméteres területet, ugyanazzal két patkány két óra alatt végez.
Bart Weetjens, az APOPO alapítója elmondta: “Az aknák felderítése az aknák hatástalanításának legbonyolultabb, legveszélyesebb és legköltségesebb része. A patkányok azonban különösen alkalmasak erre a feladatra: jobban idomíthatók, mint a kutyák, és testsúlyuk olyan kicsi, hogy nem aktiválja a robbanószerkezeteket”. Weetjens szerint nagyon rossz kép él az emberekben a patkányokról: “nem szeretik őket, de mi küzdünk ez ellen. Megpróbálunk változtatni ezen a felfogáson, hiszen ezek a rágcsálók társas lények, nagyon intelligens és szerethető állatok”. A cél érdekében az APOPO egy patkányadoptálási projektet is indított: ennek keretében magánemberek vagy akár társaságok is támogathatják egy-egy patkány ellátását és tanítását, miközben az örökbefogadót folyamatosan tájékoztatják kis védence fejlődéséről és elért sikereiről. Weetjens elmondta: következő kitűzött céljuk, hogy megtanítsák a patkányoknak a narkotikumok felkutatását, valamint azt is, hogyan segíthetnek katasztrófák, például földrengések túlélőinek felkutatásában.
További információt itt talál: apopo.org