Sikerült petesejtet kiemelni az utolsó két északi szélesszájú orrszarvúból – jelentette be a kenyai turisztikai és vadvédelmi minisztérium képviselője.
Najib Balala azt reméli, a petesejteket mesterségesen megtermékenyíthetik, hogy megmentsék a fajt a kihalástól. A faj utolsó hímje, Sudan 2018 márciusában pusztult el.
A megtermékenyítésen dolgozó, helyi és külföldi szakértőkből álló kutatócsoport szerint mérföldkőhöz érkezett a munkájuk.
„Erőfeszítéseink sikere befolyásolja a Genfben zajló tanácskozás döntéseit, felhívja a figyelmet a világon élő összes orrszarvú helyzetére” – tette hozzá Balala a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló washingtoni egyezmény (CITES) kiterjesztéséről folyó konferenciára utalva.
Kenyai, német és cseh tudósok 2019. augusztus 22-én fejezték be a petesejtek kivételét a kenyai Ol Pejeta vadvédelmi területen, ahol a két nőstény él.
A petesejteket az északi szélesszájú orrszarvúbikák lefagyasztva őrzött spermáival termékenyítik meg, az embriókat dajkaanyába, a szélesszájú orrszarvúk rokon fajához tartozó nősténybe ültetik be.
A tudósok elmondták, hogy a világ két utolsó északi szélesszájú rinocérosznősténye, Najin és Fatu petesejtjeinek kinyerése hosszú évek kutatásainak és próbálkozásainak eredménye.
„Najin tíz, Fatu öt sejtet adott, ami azt mutatja, hogy mindkettejük szervezete termékeny még, ezzel segítségünkre vannak, hogy megmenthessük ezeket a csodálatos teremtményeket” – mondta Thomas Hildebrandt, a német Leibniz Zoológiai Kutatóintézet munkatársa.
Najin, Fatu és párjaik, Sudan és Suni 2009-ben egy cseh állatkertből kerültek az Ol Pejetába abban a reményben, hogy természetes úton lesznek borjaik. Vemhesség azonban nem jött létre, Suni 2014-es, Sudan tavalyi halála előtt spermájukat lefagyasztották. Az in vitro megtermékenyítést az olasz Avantea biotechnológiai laboratórium fogja végezni.(MTI)