Még a csapból is az folyik, hogy mennyire túlhajszoltak a mindennapjaink, stresszes a környezetünk, ugyanakkor a valódi okok megszüntetésére már kevésbé törekszünk. A feszültség oldására a lehető leggyorsabb megoldást keressük, még akkor is, ha jól tudjuk, hogy az kevésbé tesz jót a szervezetünknek.
Stresszoldó és nyugtató gyógyszerek helyett inkább természetes alternatíva javasolt! Például a Vitalitás Webáruházban a pihentető alváshoz is szerezhetünk be eszközöket, gyógynövényes készítményeket. Többek között gyapjúból készült derékmelegítő, sómagos, akupresszúrás, alvási testtartást javító párnák, de relaxációs növényi kivonat is elérhető itt.
Golgotavirág a szorongás oldására
A golgotavirág az amerikai kontinensek szubtrópusi-trópusi övezeteiből származik, egy lágyszárú, évelő kúszócserje, amit étkezési célra használtak eredetileg. Európában kezdetben dísznövényként funkcionált, később lett ismert gyógyhatásáról. Teakeverékekben, étrend-kiegészítőkben, homeopátiás szerekben is megtalálható, gyümölcsének leve pedig ízesítőként is kiváló. Mellette szól, hogy nem okoz mellékhatásokat, de gyógyszeres kezelések esetén kizárólag orvosi ellenőrzés mellett lehet fogyasztani. Mivel tapasztalatok várandós anyákra és gyerekekre nézve nincsenek, így esetükben nem javasolt az alkalmazásuk.
Komló az elalvás támogatására
A komló Európában őshonos, szintén lágyszárú, évelő kúszónövény. Élelmiszerként és a népi gyógyászatban altatóként már a középkorban is használták, a sörgyártás jól ismert alapanyaga. Legyakrabban teakeverékekben fordul elő, de vizes és alkoholos kivonatok, tinktúrák is készülnek belőle, és étrend-kiegészítőkben is megtalálható. Leghatásosabbnak a golgotavirággal és a macskagyökérrel együtt tartják. Gyakori vele szemben a túlérzékenység, ezért körültekintően kell alkalmazni, és kerüljük a nyugtató- és altatószerekkel való együttes használatát!
Macskagyökér a nyugtalanság és álmatlanság ellen
A macskagyökér neve onnan ered, hogy a szaga rendkívül vonzza a macskákat. Ezt a gyógynövényt már az ókorban is használták altatásra és nyugtalanság, epilepszia, hisztéria, illetve egyéb idegrendszeri kórképek kezelésére. Ahhoz, hogy valóban hatásos legyen, kúraszerűen kell alkalmazni, és így igazoltan hozzájárul a pihentető alváshoz. Nyugtatókkal, altatókkal, antipszichotikumokkal vagy alkohollal együtt ne fogyasszuk! Várandós és szoptatós anyáknak és 12 év alatti gyermekeknek nem javasolt a használata.
Ha a gyógyszerekkel szemben a gyógynövényes készítmények mellett tesszük le a voksunkat, már egy fontos lépést tettünk az egészséges életmód felé. De azt mindenképp szem előtt kell tartani, hogy az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet, ami egyik építőköve az egészségünknek. Ugyanakkor komolyabb, súlyosabb panaszok esetén, gyógyszeres kezelések során mindenképp konzultáljunk szakemberekkel az alkalmazásukat illetően!