Kétmillióan hagyták el Szíriát, a menekültek több mint fele gyerek. Az országon belül több mint négymillió embernek kellett elhagynia otthonát. A menekültek nagy része a környező országokban tartózkodik, a szomszéd államok azonban egyre nehezebben tudják ellátni őket. A 2012-ben még 22,5 millió lakosú országot ma már napi átlagban 5000-en hagyják el, az év végére így akár már kétmillióról hárommillióra is nőhet a menekültek száma. És ahogy az lenni szokott, a legtöbb menekült egy szál ruhában érkezik a határ túloldalára.
A menekültek fele gyerek – többségében 11 éve aluli, akik különösen ki vannak téve a járványoknak és az éhezésnek. Csak 118 ezer gyereknek tudnak valamilyen oktatást biztosítani, és elenyésző azok száma is, akire nevelési tanácsadó tud felügyelni – ezért sokan máris egy „elveszett generációról” beszélnek, melyet nehéz lesz majd bevonni a háború utáni újjáépítésbe.
A menekültek 97 százaléka a Szíriával szomszédos országokban tartózkodik, ami a befogadókra is óriási terheket ró. A legtöbben – 700 ezren – Libanonban vannak, pedig ez az ország a legkisebb Szíria szomszédai közül, ezért aztán itt minden hat libanonira jut egy szír. A második és a harmadik legtöbb embert befogadó ország Jordánia és Törökország, de a fél-polgárháborús helyzetben vergődő Irakban is 170 ezer szír nyomorog.
A következő képeken az egyik Jordán menekülttábor látható ahol jelenleg 120 ezer szíriai menekült él.