Vannak olyan műszaki elemek, amik bár nincsenek szem előtt, mégis fontos szerepük van abban, hogy a mindennapjaink zavartalanul teljenek. Közéjük tartoznak a szivattyúk is, amik többféle kivitelben készülnek attól függően, hogy pontosan milyen feladatot látnak el.
Szivattyút kell beépíteni például, amikor ki szeretnénk építeni egy gazdaságosan működő fűtőrendszert, vagy arra keresünk megoldást, hogy a meleg víz gyorsan jusson el a kazántól a csapokig. Ezen kívül gyakran használjuk ezeket öntözőrendszerekhez, a víz kiszivattyúzásához, illetve szennyvíz átemeléshez is.
Mi alapján válassz szivattyút?
Először is nagyon fontos, hogy az adott célnak legmegfelelőbb változatot válaszd, a szivattyúknak ugyanis nagyon sokféle típusa létezik. Csak, hogy néhányat említsünk a sok közül, vannak merülő, felszíni, keringető és búvár szivattyúk is. Mivel eltérő a kialakításuk és más-más tulajdonságokkal rendelkeznek, így mindegyiket máshol és máshogy kell használni.
Az egyik legfontosabb tényező szivattyú választáskor a víznyerő hely, illetve annak a pontnak a távolsága, ahova el kell juttatnunk a vizet. Emellett pedig azt is figyelembe kell venni, hogy mekkora vízmennyiséget szeretnénk szállítani, illetve átemelni vele. Ennek alapján kell meghatározni a készülék műszaki adataid, legfőképpen a teljesítményét.
Milyen kiegészítőkre lehet szükség a használatukhoz?
A szivattyúkat mindig egy komplex rendszerbe építjük be, ami azt jelenti, hogy kiegészítők, tartozékok használatára is szükség van. A vezérlő egységek lehetővé teszik az egyszerű és kényelmes szabályozást, aminek köszönhetően kiküszöbölhetők a különböző hibák. Például nem történhet meg, hogy a rendszer víz nélkül, szárazon működjön, mert mielőtt ez megtörténne, a vezérlés leállítja a szivattyút.
A nyomás- illetve áramláskapcsolók szintén a vezérlésben segítenek, ugyanúgy ahogy az úszókapcsolók is. Házi vízmű kiépítésénél szükség van a hidrofor tartály beépítésére is, mindezek mellett pedig a szerelvények és fittingek is kellenek a rendszer kiépítéséhez.