Tavaly 163, korábban ismeretlen fajt fedeztek fel a Mekong térségben

Egy szivárványos fejű kígyó, egy sárkányszerű gyík és egy, a Star Trek klingonjaira emlékeztető szalamandra is szerepel a Mekong vidékén tavaly felfedezett fajok között, amelyeket már most a kihalás fenyeget a Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint a duzzasztógátak, az erőművek és a túlzott fakitermelés miatt – közölte az MTI-vel a WWF Magyarország.

mekong-8Forrás: Wikipedia/Flickr/Allie Caulfield

Egy Bangkokban kiadott WWF-jelentés szerint 163, korábban ismeretlen fajra bukkantak 2015-ben a Mekong folyó vízgyűjtő területén, ezek között 126 növény-, 14 hüllő-, 11 hal-, kilenc kétéltű és három emlősfaj szerepel. Köztük van egy világoskék színű gekkófaj Laoszból és egy nagyon ritka banánfaj Thaiföld északi területeiről, mely a gyors ütemben haladó erdőirtások miatt kritikusan veszélyeztetett.

mekong-6Forrás: WWF

mekong-4Forrás: WWF

Jimmy Borah, a WWF Mekong élőhelyvédelmi programjának vezetője elmondta: “a Mekong területén újonnan felfedezett fajok azt mutatják, hogy még mindig számos, lenyűgöző új terület van a természetben, amelyek felfedezése sohasem tapasztalt meglepetésekkel szolgálhat. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy gondoskodjunk ezeknek a területeknek a védelméről, mielőtt még túl késő lenne”.

mekong-5Forrás: WWF

A Mekong vízgyűjtő területe ad otthont a Föld legveszélyeztetettebb fajainak. A WWF idei Élő Bolygó-jelentése szerint a Mekong területe az illegális vadkereskedelem világhálózatának egyik kulcsfontosságú központja. “Számos gyűjtő hajlandó akár több ezer dollárt fizetni a legritkább, a legveszélyeztetettebb, legkiszolgáltatottabb fajok példányaiért, amelyeket általában épp ennek a régiónak a feketepiacáról szereznek be. Ezért fontos, hogy még inkább megerősítsük az orvvadászat és az illegális vadkereskedelem elleni küzdelem jogi hátterét” – hangsúlyozta Borah. A Mekong vízgyűjtő területén 1997 és 2015 között a tudósok összesen 2409 fajt fedeztek fel, hetente találnak két korábban ismeretlen állat- vagy növényfajt.

mekong-2Forrás: WWF

mekong-3Forrás: WWF

mekongForrás: WWF

MTI, WWF, BBC


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!