Ha nem fér bele, rakjuk a tetejére! És tényleg.
Az autós utazások alkalmával maximálisan igaz, hogy sok jó ember kis helyen is elfér, hiszen ilyenkor, egy izgalmakkal teli út előtt, a legkényelmetlenebb megoldás is vállalható többek számára – csak érjünk már oda! És bár sokaknak belefér a kissé szűkösen való ücsörgés, sokszor az útra szánt holmikkal kell osztozni az utastéren is, és akárhogy nézzük, a csomagok esetében nem állja meg a helyét a fenti állítás. Ezek ugyanis gyorsan megtöltik a csomagteret, és ahogy írtuk, esetenként még az utasok helyére is befurakodnak, akár egy rossz kakukkfióka. Ilyenkor persze legalább egyszer el kell, hogy hangozzék a régi nagyok szabálya, miszerint: minek ez a sok holmi? Kell és kész.
Egy otthoni felújításhoz például néhány lécet valahogy hazaszállítani még mindig egyszerűbb, de főleg olcsóbb, mint szállítót rendelni; ahogy a nyaraláson is szívesebben tekerünk a saját biciklinkkel, mint egy nehezen hajtható és ismeretlen bérelt darabbal. De akármi is legyen az, amit magunkkal szeretnénk vinni, ha nem fér el az autóban, akkor kénytelenek vagyunk más megoldás után nézni, és itt kerül a képbe: a tetőcsomagtartó.
Hogyan válasszunk tetőcsomagtartót?
Az autónk típusa nagyban meghatározza a lehetőségeinket, hiszen akadnak olyan tetők, amelyek oldalán hornyolt mélyedések vannak, míg másoknak gyárilag telepített kereszttartó is rendelkezésére áll. A választásban az autónk típusa után a legfontosabb, hogy milyen jellegű terheléssel állítjuk majd szembe a csomagtartót. A tetőcsomagtartókat a rögzítési módjuk szerint normál, t-profilos, tetőkorlátos és fixpontos változatokra oszthatjuk fel. Típustól függetlenül a legnagyobb előnye ennek a kiegészítőnek, hogy olyan méretű, alakú szállítmányt is elbír az autó, ami a csomagtartóban nem fér el. Ez a már emlegetett lakásfelújításokkor, nyaralások alkalmával, de például bútor vásárlásakor is igazi áldás, hiszen nem kell külön egyeztetni a szállítókkal.
Akadnak természetesen olyan csomagok is, amiket nem szívesen kötözünk fel az autó tetejére, de máshol nem férnek el. Ezekben az esetekben, ha szeretnénk, hogy a csomagunk ne ázzon meg, a tetőboxokat érdemes alkalmazni, amik biztonságos és vízmentes szállítást tesznek lehetővé.
Mire figyeljünk?
A csomagok elhelyezésének nagy jelentősége van, hiszen alapvetően megváltozik az autó súlypontja, így például az olyan manővereknél, amilyen a kanyarodás, nagyobb odafigyelésre van szükségünk, ahogy a fékút is más lesz, mint normál esetben. Az autó dinamikája megváltozik, és a magasabb csomagok esetében az az összmagasság is, amivel kalkulálnunk kell. A tetőboxok esetében pedig arra kell figyelni, hogy a tartalmuk, ha nincs megfelelően rögzítve, könnyen elmozdulhat. Célszerű a nehezebb dolgokat középre tenni, köré a többi csomagunkkal, az üres helyeket pedig kipárnázni, hogy egy nagyobb fékezésnél se essen bajuk.