Teljes élet térdprotézissel – hogyan gyorsítsuk fel a gyógyulási folyamatot?

A mindennapi életünk során gyakran túlzott terhelésnek van kitéve a térdünk. Elég csak a gyötrelmes fizikai munkákra, az intenzív sportokra, vagy egy rosszabb esésre gondolni. Előfordul, hogy a térd ezek következtében olyan mértékben károsodik, hogy műtéti beavatkozás válik szükségessé. Felejtsük el a sportot a műtét után? Hogyan tudjuk felgyorsítani a gyógyulási folyamatot? Milyen az élet egy térdprotézissel?

Az ízületeknek azért van szüksége protézisre, mert az idő előrehaladtával a porc elkopik. A porckopás a térdfájdalmak egyik leggyakoribb oka. Kialakulásának hátterében állhat genetika, életkor, valamilyen baleset, túlsúly, fizikai túlterhelés, térd ízületet stabilizáló izmok gyengesége. A kopás során a porc annyira elvékonyodik, hogy szinte már semmi sem választja el a térdízület felületeit egymástól. Amikor az ízület felületei egymáshoz dörzsölődnek, az bizony komoly fájdalommal jár, és még a legapróbb mozdulat is embert próbáló küzdelemnek tűnhet.

De kiket is érint a porckopás?

Fiataloknak és időseknek egyaránt számolniuk kell a porckopás veszélyével. Szerencsére ma már többféle protézis közül választhat a beteg. Emellett az orvosok a műtét során a lehető legnagyobb mértékben óvják a térdet a szövetkárosodástól. Minél kisebb a szövetkárosodás, annál kevésbé jelentkeznek fájdalmak a beavatkozást követően. Ráadásul a gyógyulás is sokkal gyorsabb lesz, ami azonban függ attól is, hogy a beteg

  • korábban mennyit sportolt,
  • erős vagy gyenge izomzattal rendelkezik,
  • mennyit tesz a gyógyulásáért műtét után,
  • mikor hajlandó a műtétet elvégeztetni.

A műtét előtti éles fájdalom ugyan elmúlik, de a műtét utáni fájdalmakat érdemes gyógytornával enyhíteni, és egy kis időre a mankót, járókeretet is igénybe venni, hogy járás során térdünket tehermentesítsük. Ha bőrpírt, duzzanatot észlelünk a műtét helyén, fontos, hogy azonnal kérjük ki szakorvos tanácsát!

Mikor szükséges mindenképpen a műtét?

A térdet nagyon kevés izom védi, ezért igen sérülékeny. A műtét során a térdben elkopott, károsodott ízületet helyettesítik egy implantátummal, amelynek segítségével a térd újra fájdalom nélkül hajlítható lesz. Frissen beültetett térdprotézissel minél hamarabb érdemes megkezdeni a gyógytornát.

Nem érdemes várni, hiszen hajlamosak vagyunk „struccpolitikát” folytatni, vagyis mindaddig tudomást sem venni a problémáról, ameddig az nem jár elviselhetetlen fájdalommal. Számos alkalommal csak akkor vagyunk hajlandók orvoshoz fordulni, amikor az ízületben már visszafordíthatatlan károk keletkeztek. Ma már szerencsére a műtét és az azt követő rehabilitáció lehetővé teszi, hogy a gyógyulási idő jelentősen csökkenjen.

Nem kifizetődő az „egyszer úgyis elmúlik” hozzáállás – van valamilyen kockázata a térdprotézisnek?

Mint minden műtét, így a térdműtét is jár némi kockázattal. A térdprotézis kockázatai közé tartozik:

  • a vérrögképződés,
  • a húgyúti fertőzés,
  • a hányinger és hányás,
  • a tüdőembólia,
  • az ízületi vérzés,
  • a térdfájdalom és ízületi merevség,
  • az érsérülés,
  • a szív-, tüdő-, vese-, és májkárosodás,
  • a térdízület fertőzése,
  • és a derék fájdalom.

Ha ezek közül bármelyiket is tapasztalja, haladéktalanul keressen fel egy orvost! A türelem ilyenkor nem vezet jóra.

Gyógytorna térdprotézissel

A rehabilitációs gyakorlatokat végezhetjük a rehabilitációs osztályon, de kényelmes, otthoni környezetben is, gyógytornász segítségével.

  • A műtét után 3 hétig tehermentesítve, háton és hason fekvő helyzetben, illetve ülve végezzünk izomerősítő gyakorlatokat.
  • A 3 hét letelte után már oldalfekvésben is végezhetünk erősítő gyakorlatokat, de tegyünk egy párnát a kettő alsó végtag közé, hogy a csípő- térd- boka egy vonalban legyen alátámasztva.
  • 3 hónap után már jelentős javulást észlelhetünk az ízület funkciójában, és már segítség nélkül is tehetünk néhány lépést – a kapaszkodókat ilyenkor még ajánlott használni.
  • Az aktív sport a műtét után körülbelül fél évvel kezdhető újra és olyankor is érdemes térdtámaszt, bokatámaszt alkalmazni, hogy ízületeinket tehermentesítsük.

A fizioterápia fontos része a gyógyulási folyamatnak. A kezelés során a gyógytornászok izomerősítő gyakorlatokkal stabilizálják a térd stabilizáló és mozgató izmait. Rengeteg időt kell szánni arra, hogy a térd körüli izmokat újra megerősítsük.

Ha sportolni szeretnénk, mindenképp olyan sportot válasszunk, amely nem terheli a lábat. Az úszás az egyik legjobb módja annak, hogy újra megerősítsük az elsatnyult izmokat.

Érdemes felszerelnünk biztonsági kapaszkodókat a fürdőszobában, a lépcsők mellett, wc ülőke magasítót az illemhelyiségben, illetve lényeges a padlót akadálymentesíteni.

A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!