Nagy tengeri szivacsokkal kedveskednek a nőstényeknek a hím púposhátú delfinek egy nemzetközi kutatócsoport megfigyelései szerint. A Perthben lévő Nyugat-Ausztráliai Egyetem (UWA) és a Murdoch Egyetem, valamint a Zürichi Egyetem kutatói egy évtizeden át figyelték az Ausztrália északnyugati partjainál élő delfinek viselkedését.
A kutatás során sikerült dokumentálniuk, hogy az ausztrál púposhátú delfin (Sousa sahulensis) hímje egy tengeri szivacsot visz ajándékba a nőstényeknek, emellett hangokkal is próbálja “elcsábítani”. Ez az első alkalom, hogy ilyen viselkedést rögzítettek ennél a fajnál. Először arra lettek figyelmesek, hogy a hím delfin lemerül a tengerfenékre, elmozdít egy szivacsot, majd az orrán egyensúlyozva a nőstény felé löki – olvasható a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
Az udvarlás során tárgyak használata a nem emberszabású emlősök esetében ritka. A delfinek esetében a kutatók szerint azt szolgálja, hogy a hím erejét és képességeit bizonyítsa. Simon Allen, az UWA kutatója szerint az eredmények a púposhátú delfinek társas kapcsolatainak egy eddig ismeretlen szintjét bizonyították.
“Először nagyon meglepődtünk, hogy ilyen fondorlatos viselkedésnek lehetünk tanúi, de ahogy kiterjedt vizsgálatokat végeztünk az évek során, a bizonyítékok egyre gyarapodtak. Ez a világ egyik szociálisan legösszetettebb viselkedést mutató állata, amely a szivacsot nem táplálékszerzési célból, hanem ajándékként gyűjti be, képességei bizonyítékaként vagy éppen a kapcsolatteremtés és az udvarlás eszközeként” – mondta a szakértő.
Stephanie King kutató szerint alkalmanként megfigyelték, hogy néhány hím delfin párban dolgozik. “A felnőtt hímek között a nőstények meghódítása érdekében kötött szövetség szokatlan, hiszen a párzási siker nem osztható meg” – mondta. A következőkben a kutatók azt vizsgálják, hogy a szivacs ajándékozása és udvarlásban való alkalmazása növeli-e az egyén párzási sikereit.
Phys.org, UWA, MTI