Két egymást követő évben is Újdelhi a világ legszennyezettebb fővárosa a légszennyezettséget vizsgáló IQ AirVisual összesítése szerint. India fővárosa így 2018 után 2019-ben is világviszonylatban a legszennyezettebb levegőjű főváros. Ezenkívül Indiában van a világ 30 legszennyezettebb városa közül 21 – közölte a szervezet, mely finomszemcsés anyagok (PM2,5) koncentrációját vizsgálja a városkörnyéki területek levegőjében.
A szennyezés súlyosságát úgy határozzák meg, hogy megmérik, mennyi a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű (PM2,5, azaz 2,5 mikronos) szálló por a levegőben. Ezek a részecskék rendkívül ártalmasak, bejutnak a tüdő mélyére. A PM2,5 magas koncentrációja súlyos betegségeket, köztük rákot és szívproblémákat okozhat. Újdelhiben 2019-ben a PM2,5 átlagos éves mennyisége egy köbméternyi levegőben 98,6 volt, több mint a duplája Pekingének, ahol az év során átlagosan 42,1 részecske volt egy köbméter levegőben. Peking a kilencedik legszennyezettebb város a világon.
Újdelhi levegőjének toxikusságát a járművek, az ipari kibocsátás, az építkezéseken keletkező por, a szemétégetőkből felszálló füst és a környező mezőkről származó, szálló növényi maradványok okozzák. Tavaly a több mint 20 millió embernek otthont adó Újdelhi lakossága novemberben és decemberben – amikor a szennyezettség szintje a legmagasabb volt – mindössze négy napon át lélegezhetett be “mérsékelten szennyezett” vagy “elégséges” minőségű levegőt. Az év végén a hatóságok a légszennyezettség okozta krízist közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánították és kétszer is bezárták az iskolákat.
A tanulmány ugyanakkor kitér arra, hogy Indiában “széleskörű javulás” voltak észlelhető 2019-ben a PM2,5 szintjében az egy évvel korábbi értékekhez képest. Ez többnyire a kedvezőbb meteorológiai körülményeknek, a kormánynak a levegő tisztításáért tett erőfeszítéseinek és a gazdasági lassulásnak köszönhető. “A fejlődés ellenére India továbbra is komoly légszennyezettségi problémával küzd” – áll a tanulmányban.