Újrahasznosítható, környezetbarát zsákok és tasakok

Most, hogy a környezetvédelem, a fenntarthatóság kiemelten fontos szereppel bír, életünk minden területén figyelnünk kell arra, hogy hogyan tudjuk csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat.

Ebben kulcskérdés az újrahasznosíthatóság. Amit ugyanis újra fel lehet használni akár egy teljesen más funkcióban, az a termék már kevésbé szennyezi a környezetünket. Igaz ez a biológiai lebomló, illetve a komposztálható anyagokra is.

Szerencsére egyre több cég figyel arra, hogy fenntartható termékeket gyártson. Például a kartondobozairól jól ismert Zalapack biológiailag lebomló csomagolás terén is széles választékkal rendelkezik. Lebomló táska, szemetes-, komposztzsák, valamint fagyasztó- és kutyapiszokzacskó is elérhető náluk. De vajon honnan lehet tudni, hogy egy árucikk “recycling” vagy sem? Ennek kiderítésében igyekszünk most segíteni!

Ökotanúsítványok és logók

Az, hogy egy termék lebomló, komposztálható vagy újrahasznosítható-e, többek között a tanúsítványokból és az ezt a tulajdonságot szimbolizáló logókból kiderül. Az Európai Unió virág szimbóluma, a TÜV független tanúsító szervezet logója, illetve a jól ismert “recycling” jelek erre utalnak mind. Ha pedig az úgynevezett „OK Compost” jelzéssel találkozunk, akkor azokat a fóliákat ipari körülmények között lehet komposztálni. Az “OK Compost HOME” pedig azt mutatja, hogy mindezt otthon is elvégezhetjük.

A csomagolás anyaga

Fontos megnézni a termék címkéjét is! A csomagolás anyagából tapintásra nem valószínű, hogy kiderül, hogy visszaforgatható-e bármilyen módon a gyártási és felhasználási folyamatba. Ha azonban azt látjuk a termékadatok között, hogy természetes vagy megújuló, például bio-, illetve növényi alapú anyagokból készülnek, akkor érdemes mellettük dönteni.

Fenntartható szemétgyűjtés

Az említett cég szemetes- és komposztzsákjaival, illetve különféle funkcionalitással bíró zacskóival és táskáival jelentős mértékben tudjuk csökkenteni a környezeti terhelést, a műanyagszennyezést.

A biotáska, illetve a zöldség- és gyümölcszacskók például bioműanyagból készülnek, és háztartási élelmiszer-hulladékkal komposztálhatók, ugyanis 100%-ban lebomlanak biológiailag. Érvényes ez a fagyasztózacskókra is, melyeket még akár feliratkozhatunk is a könnyebb szelektálás érdekében. Ugyanez igaz a különböző űrtartalommal rendelkező szemeteszsákokra is. Ez utóbbiak előnyös tulajdonsága még, hogy légáteresztőek, 5 nap alatt 25%-kal csökken bennük a hulladék tömege.

A kutyaürülék-gyűjtő tasak amellett, hogy 87%-ban bioműanyagból készül, 40 nap alatt le is bomlik. Ezzel szemben a hagyományos nejlonoknak 100 évnél is hosszabb a lebomlási idejük.

Újrahasznosítási lehetőségek

A fenntarthatóságnak csak egy része az, hogy egy árucikk újrahasznosítható vagy lebomló. Ahhoz, hogy ez a tulajdonsága érvényesülni tudjon, kell, hogy legyen a környezetünkben olyan szelektív gyűjtőhely, ahol ennek megfelelően kezelik. Nézzünk körül a környékbeli lehetőségek között, és döntsünk jól ezek ismeretében!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!