Andreas Gursky neve 2011. november 8-a óta még azok előtt is ismertté válhatott, akik korábban sohasem érdeklődtek a fotográfia iránt. A német fotóművész Rajna II. (1999) című képe ugyanis ezen a napon felkerült a világ legdrágább fényképeinek listájára. Minden eddigi fotóra tett licitösszeget túlszárnyalva 4,3 millió dollárért kelt el a Christie’s New York-i árverésén.
(2014 decemberében Peter Lik fényképe lett a világ legdrágábban eladott fotója, mivel egy magángyűjtő 6,5 millió dollárt fizetett érte. Cikkajánló: Elkelt a világ legdrágább fotója)
Gursky kilencvenes évekbeli képei gondosan megválasztott fényviszonyok között, egyetlen nézőpontból készített „pillanatfelvételek” voltak. Későbbi, a világ enciklopédikus rendszerezésére tett kísérleteiben a dokumentarista szemlélet továbbra is jelen van, de az óriásfotókon megjelenő civilizáció alakította táj átláthatósága, kontrollálhatósága már illuzórikusnak tűnik. Az elmúlt évtizedben a szintén nagy távolságból, többnyire magasról (toronyból, helikopterről vagy egyenesen az űrből) elkattintott felvételek sorozatából Gursky komputertechnika felhasználásával konstruál lélegzetelállító látványokat. Olyan „vizuális struktúrákat” hoz létre, amelyek az adott jelenség – legyen az ember alkotta táj, épület, tömegjelenet vagy a földfelszín részlete – szerkezetét tárják fel.
Cathedral I, 2007
Phenjan, 2007
Tour de France, 2007