Van, amikor szükséges a szennyvíz átemelése

Nem is gondolnánk, hogy egy nap alatt 100 liternél is több szennyvíz keletkezik! Ezt a mennyiséget el kell vezetni a csatornába, amivel általában nincs is probléma, kivéve akkor, amikor az épület vizes blokkja alacsonyabban van, mint az utca térszintje. Domborzati viszonyok is okozhatják, de az is, hogy lentebb lett kiépítve a szennyvízcső.

Ilyenkor sokat segíthet egy szennyvíz átemelő, ami a szennyvizet egy alacsonyabb pontról egy magasabbra emeli át. Többek között a HYDROKING kínálatából is beszerezhető ilyen berendezés.

Egy kis történelem

A szennyvíz kezelése évezredek óta az ember életének része. Már az ősemberek sem választották lakhelyként a völgyek alján lévő, vízfolyásnak kitett területeket, barlangokat. Napjainkban tudjuk szabályozni a víz mozgásának irányát, a kezelésére pedig az évszázadok során többféle megoldás született. 

Az igazi eredményeket az elmúlt száz év hozta el, ekkor már elkezdtek működni olyan rendszerek, melyek komplett városrészek szennyvizét át tudták emelni a szükséges helyre. Egyre jobban fejlődtek a közcsatorna-hálózatok is, és lehetőség nyílt arra, hogy beépítsenek olyan telkeket, melyek korábban nem voltak csatornázhatók. A régi emésztőgödrök szennyvizének elhelyezése is megoldhatóvá vált.

A szennyvízgödörtől a csatornázásig

Eleinte a meglévő gödrökbe telepítettek szivattyúkat, és nagyméretű beton műtárgyak adtak helyet az átemelő gépegységeknek. Ez azonban nem volt biztonságos és kezelhető a motorvédelem terén sem, illetve a szintszabályozás sem volt kiforrott. 

Az ezredforduló tájékán létrejött egy ma már klasszikusnak tekinthető megoldás, miközben a hazai csatornázás fejlesztése is új lendületet vett. Ez azért lényeges, mert ezen hálózatokon is szükséges volt nyomás alatti szakaszok, valamint kis fektetési mélységű, házi átemelők kiépítése. Vannak olyan települések, ahol az ilyen átemelők száma ezres nagyságrendű. 

Az ily módon csatornázott ingatlanok egyre nehezebben kezelhető problémát jelentettek, így született meg az a központi szabályozás, melynek lényege, hogy a beemelőket a víziközmű-vállalatoknak kell üzemeltetni. Ebben a kérdéskörben még sok feladat vár megoldásra, de mi most maradjunk a szennyvíz átemelők bemutatásánál!

Hogyan működnek?

A szennyvíz átemelők működése rendkívül egyszerű. Amikor egy bizonyos szintet elér a gyűjtőtartályban a szennyvíz, akkor a szivattyú működésbe lép és átemelve azt, egy másik csövön át a csatornába juttatja. Beltéri és kültéri verziók is vannak, valamint egy- és kétszivattyús modellek is léteznek. Ez utóbbiak akkor szükségesek, ha az üzemkiesés nem lehetséges, az üzemi szivattyú üzemleállása esetén a beépített, melegtartalék szivattyú automatikusan átveszi a feladatot.

Nyaralókban, kempingekben gyakran szükség lehet szennyvíz átemelőkre, de közintézményekben, kereskedelmi-szolgáltató központokban, illetve egészségügyi intézményekben is van rájuk igény. Ilyenkor fordulhatunk segítségért a HYDROKING-hez is, ahol szakértő kollégák a legoptimálisabb megoldást kínálják majd nekünk.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!