Végbélviszketés: okok, kezelés és megelőzés

A végbél környékén jelentkező viszketés, vagy ahogy az orvosok nevezik, pruritus ani, sokakat érintő, igencsak zavaró tünet. Bár a terület érzékenysége miatt a probléma kellemetlen, de szerencsére az esetek többségében messze nem annyira súlyos gondra utal, mint a globális felmelegedés.

Azonban ha a viszketés tartósan fennáll, és az otthoni kezelés sem segít, mindenképpen érdemes felkeresni a Swiss Clinic proktológiai szakrendelését, mivel a háttérben akár komolyabb okok is húzódhatnak. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a végbél viszketésének lehetséges okait, a diagnosztikai lehetőségeket, illetve a lehetséges kezelés és megelőzés módszereit.

Mi okozhatja a végbél viszketését?

A végbél viszketésének számos oka lehet, ezek egy része életmódbeli sajátosságokra vezethető vissza, a másik részük pedig valódi egészségügyi kockázatot jelent.

Sok esetben a viszketést irritáció vagy a higiéniás szokások helytelensége okozza. Lehet ez egy erős szappan, durva wc-papír, ezek mind károsíthatják az érzékeny bőrfelületet, mint ahogy a hasmenés is okozhat panaszokat.

Ezek mellett persze előfordulhatnak fertőzések is, ilyen például a cérnagiliszta, bizonyos gombafélék, illetve pár, szexuális úton terjedő betegség is.

A pikkelysömör, ekcéma, illetve a kontakt dermatitisz is okozhat viszketést ebben a régióban, de az aranyér, a cukorbetegség és a pajzsmirigy működésének zavarai is jelentkezhetnek ebben a formában.

Diagnózis, orvosi vizsgálat

Amennyiben a viszketés tartósan fennáll, intenzív, a végbéltájék gyulladt, esetleg vérzés, székletszivárgás tapasztalható, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a panaszokkal.
Az orvos először pontosan kikérdezi a páciens panaszait, illetve megvizsgálja az adott területet.

Amennyiben valamilyen parazita jelenlétének gyanúja merül fel, akkor székletvizsgálat is indokolt lehet a laborban.

Kezelés, megelőzés

A végbél tisztán és szárazon tartása minden esetben fontos, kerülni kell a durva törlőmozdulatokat, az illatosított termékeket, valamint az erős tisztálkodószerek használatát. A langyos vizes mosás, valamint a nedves, nem illatosított törlőkendők használata mindenképpen javíthat a helyzeten.

Bár inger jelentkezik a terület vakarására, ezt mindenképpen kerülni kell, hiszen ez további irritációt, elfertőződést okozhat.

Amennyiben az állapot fennáll, laza, pamut alsónemű viselése ajánlott. A szűk, szintetikus anyagokból készült ruházat alatt a nedvesség felhalmozódik a hajlatokban, ami könnyen irritációt okozhat.

Egyes ételek, mint az erős fűszerek, a kávé, az alkohol, illetve a citrusfélék fokozhatják a tüneteket, ezért ezek kerülése segíthet, a rostban gazdag étrend pedig hozzájárul az egészséges emésztéshez és a megfelelő állagú széklet kialakulásához.

Amennyiben a viszketés jelentkezik, helyileg alkalmazandó kenőcsök segíthetnek, viszont ha ezek néhány nap alatt nem enyhítik a tüneteket, mindenképpen érdemes proktológus szakorvos segítségét kérni.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!