Sokat segíthet allergiásként, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mi okozza az allergiánkat. Csak ennek tudatában változtathatunk az életvitelünkön, táplálkozásunkon, használhatunk a tüneteinket enyhítő készítményeket hatékonyan.
Sokan vagyunk, akiknek az év bizonyos részei szinte semmi másról nem szólnak, mint az allergiáról, illetve az allergiás tünetekkel való küzdelemről. Ezek a tünetek számtalan félék lehetnek, és az erősségük is egyénenként változó. Szerencsére ma már számos készítmény elérhető, melyekkel az allergiás tünetek ha nem is szüntethetők meg, de visszaszoríthatóak.
Mi is valójában az allergia?
Alapesetben az immunrendszerünk a különféle kórokozók ellen lép fel, azonban előfordul, mikor a szervezetünkre ártalmatlan anyagokra reagál ugyanúgy, mint a baktériumokra és vírusokra. Az immunrendszer ilyen eltúlzott válaszreakciója az, amit allergiának hívunk.
Az allergiának két fő típusát különböztetjük meg, azaz a szezonális és a nem szezonális allergiát. A szezonális esetén rendszerint fűfélék, valamint gyomnövények és fák okozzák a problémákat, emiatt is jelentkeznek a tünetek szezonálisan, hiszen az általuk szórt pollen váltja ki az allergiás reakciót. A nem szezonális allergia, más néven a perzisztáló allergiás nátha azonban más eredetű. Kiváltója lehet a háziporatkák ürüléke, állatszőr, vagy például gombaspórák is. A nem szezonális allergia jellemzően náthás tünetekkel jelentkezik, de olykor kellemetlen szemtünetek is előfordulnak.
Pollen naptár
Rossz hírünk van a szénanáthásoknak: az elmúlt években egyre inkább lerövidült az az időszak, amikor a növények nem terjesztik a levegőben a polleneiket. 2021-ben már január végén, február elején elkezdték szórni a pollent. Az év első szakaszában jellemzően a mogyoró- és az égerfák indítják a szezont, ugyanakkor a levegőben már ekkor is megtalálhatóak voltak a kőris, a szil, valamint a ciprus- és tiszafafélék.
Ugyan már itt az október, a fűfélék, valamint a parlagfű szezonja még bőven tartja magát. Sajnos úgy néz ki, hogy egészen október végéig el fog húzódni ez az időszak.
Nézzük most meg, a teljesség igénye nélkül, hogy milyen tüneteket okozhatnak a különféle allergiák:
- orrfolyás,
- tüsszögés,
- köhögés,
- nehéz légzés,
- fulladás,
- szájpadlás viszketése,
- szemviszketés,
- könnyezés,
- szem kipirosodása,
- kiütések,
- hasmenés,
- ekcéma,
- anaphylaxiás sokk.
Vegyük számba azt is, hogy melyek a legjellemzőbb okozói az egyes allergiáknak:
- pollenallergia,
- ételallergia,
- rovarcsípés-allergia,
- állatszőr-allergia,
- háziporatka-allergia,
- gyógyszer-allergia,
- fém-allergia
Mit takar a keresztallergia?
A keresztallergia az egyik legbosszantóbb jelenség, amitől az allergiás emberek szenvednek. Előfordulhat, hogy valaki egyfajta pollenre allergiás, azonban más növények porai a kémiai összetételük hasonlósága miatt szintén allergiás reakciót váltanak ki. Jellemző páros keresztallergiára például a görögdinnye és a parlagfű. Vannak olyanok, akiknél annyira erős a keresztallergia, hogy minden létező zöldség és gyümölcs fogyasztása szájüregi tünetekkel jelentkező allergiás reakciót vált ki. Az allergiaközpont.hu gyűjtése szerint az alábbi keresztallergia párok jellemzőek:
- Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka.
- Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem , burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoranna, oregánó, zeller.
- Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kiwi, avokádó.
- Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró , bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.
- Földimogyoró: dió.
- Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag.
- Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kiwi.
Hogyan alakul ki az allergia?
Már régóta zajlanak kutatások, amelyek középpontjában az áll, hogy kiderítsék, mi okozza az allergia kialakulását. Ennek ellenére még mindig nincs egyértelmű válasz az okokra és az indokokra. A tudomány mai állása szerint csakis az biztos, hogy az allergiára való hajlam örökölhető tulajdonság, viszont maga az allergia nem. Az allergia ugyanis akkor jelentkezik, amikor allergén anyaggal találkozik a szervezetünk.
Az allergiás hajlamot azonban fokozhatja néhány egyéb tényező, mint például a szmog, a túlzott higiénia, továbbá antibiotikumok és kémiai anyagok, valamint mozgáshiány, illetve helytelen táplálkozás vagy akár a stressz is.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A patikákban rengeteg recept nélkül is kapható gyógykészítmény található, amellyel visszaszoríthatóak az allergiás tünetek. Viszont ezeknek is megvannak a korlátaik. Amikor eluralkodik felettünk az allergia és már a vény nélkül kapható gyógyszerek sem segítenek, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hiszen így elkezdődhet az allergia kivizsgálása, valamint gyógyszert, injekciót is javasolhatnak számunkra a panaszaink enyhítésére.
Hogyan kezelhető az allergia?
A gyógyszertárakban kapható készítmények hatóanyagai, illetve dózisai között is vannak különbségek, melyek befolyásolják azok hatékonyságát, illetve a mellékhatásokat.
Sokakban él az a tévhit, hogy az allergia gyógyszerek álmosságot okoznak. Manapság már léteznek olyan orvosságok, amelyeknél ez a kellemetlen mellékhatás nem jelentkezik. Emellett olyan gyógyszert is kifejlesztettek már, amit éhgyomorra is szedhetnek az allergiások.
Ennek ellenére a legegyszerűbb módja az allergia kezelésének, hogy kerüljük azokat az anyagokat, amelyekre allergiás tünetekkel reagál a szervezetünk. Ezt azonban egyszerűbb mondani, mint megvalósítani – különösen akkor, ha szénanátháról van szó, hiszen ilyenkor az allergén anyag a levegőben száll, szinte mindenütt. Ahhoz, hogy tisztább képet kapjunk allergiás tüneteink okáról, érdemes szakorvoshoz fordulni és kivizsgáltatni, milyen anyagok váltják ki immunrendszerünk túlműködését.
A tünetek enyhítésére azonban – a szakorvos javaslatára – ez idő alatt is alkalmazhatunk különféle készítményeket, orrsprayket és -cseppeket, bőrtünetekre kenőcsöket, vagy szempanaszokra szemcseppeket.