A világ első ismert fluoreszkáló békafaját fedezték fel véletlenül argentin tudósok. A pöttyös kétéltűn általában nem látszik, hogy különleges, ultraibolya fényben azonban zöldesen ragyog. A békát Santa Fe közelében fedezték a Buenos Aires-i Bernardino Rivadavia Természettudományi Múzeum tudósai, miközben fán élő pöttyös békák pigmentjét tanulmányozták.
Forrás: Julián Faivovich/Carlos Taboada
A szárazföldi állatok között ritka a fluoreszcencia, vagyis az a jelenség, amikor a fény rövid hullámhosszú sugarait elnyeli egy anyag, hosszabb hullámhosszú sugarai hatására pedig fényt bocsát ki. A tudósok azt vették észre, hogy a kis pöttyös béka normál fényben sárgásbarna bőre ultraibolya sugarak hatására hirtelen elkezd zölden világítani.
Forrás: Julián Faivovicha/Carlos Taboada
A Hypsiboas punctatusnak elnevezett kétéltűfajról megállapították, hogy mirigyváladéka okozza a fluoreszkálást. Az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent tanulmány készítői szerint különleges tulajdonsága révén a béka 19-29 százalékkal növeli a “ragyogását” a környezet megvilágításától függően.
MTI, PNAS, Nature