Az afrikai kontinensen kanyargó Mara folyó Kenyán és Tanzánián halad keresztül. A folyó keresztezi a vadon élő állatok vándorlási útját a Serengeti-Masai rezervátumban. Több mint 2 millió állat, beleértve a zebrákat, a gnúkat, és a gazellákat, minden évben elvándorolnak a tanzániai Serengeti Nemzeti Parkból a zöldebb legelőkhöz Kenyába, a Maasai Mara Rezervátumba, ahol júliustól októberig maradnak. A migráció a Serengeti-Mara ökosziszisztéma része. Az állatoknak útjuk során át kell kelniük a veszélyes Mara folyón, mely vándorlási útvonalukat keresztezi. A Mara folyó a legnagyobb és legveszélyesebb átkelőhely a vándorló vadon élő állatok számára, számtalan dokumentumfilm helyszíne.
Több tízezer gnú érkezik minden évben a Mara folyóhoz, amik a folyó előtt gyülekeznek az átkelésre várva. Napokon keresztül várnak, míg megérkezik a populáció összes tagja. Átkelési pontnak a folyó olyan szakaszát választják, ami viszonylag nyugodt és nincs túl sok ragadozó, amik a növényzet mögött várják áldozatukat. Habár néha látszólag öngyilkossággal felérő helyszínt választanak az átkelésre és több száz példány megfullad a folyóban.
Az átkelés a legnagyobb akadály amivel az állatok szembesülnek a vándorlásuk során. A szűk átkelő pontokban több ezer állat pusztul el, sok közülük megfullad vagy agyontapossák a társai. Az átkeléssel küzdő állatokra nem csak a veszélyes folyó, hanem krokodilok is várnak. Továbbá Massai-Mara területén található ez egyik legnagyobb oroszlán populáció a világon, de más ragadozók is vadásznak a gnúkra, többek közt hiénák, leopárdok, és gepárdok leselkednek rájuk.
Minden évben 1,5 millió gnú és 300 ezer zebra indul útnak. A rendkívül hosszú és megerőltető vándorutat 250 ezer gnú nem éli túl.
Videó: