Vodka, az élet vize

A vodka az oroszok nemzeti itala. Az elnevezés az orosz voda (víz) szó kicsinyítő képzőjével ellátott szóból eredeztethető.

Úgy tartják, hogy a 14. században a genovai követ ajándékozta Dmitrij Doni fejedelemnek az aqua vitae-t, vagyis az élet vizét. A középkor óta nevezték így a gyógyszerészeti célú égetett szeszeket. Ám túl erősnek tartván az orvosságot, vízzel hígították. 

Kalandozzunk most el egy kicsit a Drinkmix jóvoltából a vodka történetében!

A vodka őshazája

A fenti legenda miatt is tartják a vodka őshazájának Oroszországot. Nézzük meg kicsit alaposabban a környezetet, ahonnan származik! Bár az igazság az, hogy a 19. század során világszerte nagyjából egy időben terjedtek el a szeszfinomító oszlopok, illetve a faszenes tisztítás. 

Ekkoriban jelent meg a Coffey-rendszerű finomító, aminek továbbfejlesztett változatát használják még ma is a vodka készítéséhez. 

Ezért nehéz egyértelműen kijelenteni, hogy az oroszok főzték volna az első vodkát, bár tény, hogy leginkább a kelet-európai régióban lett népszerű az ital.

Miből készül a vodka?

A vodkát 1984 óta kizárólag gabonafélékből, rozsból, búzából, árpából, kukoricából készítik. A gyengébb minőségű változatai burgonyából, rizsből, cukorrépából, céklából, de akár szőlőből is előállíthatók, viszont ezeknek szamagon a megnevezése. Alapanyagának lényege a gazdag keményítő és cukortartalom. 

Hogyan készül a vodka?

A vodka készítésénél az élesztővel erjesztett, majd ledarált alapanyagokból finomszeszt párolnak le, majd a szűrés követi. Elsőként kvarchomok-, majd aktív szénszűrőn keresztül, így semlegesítve a rossz mellékízeket. Ez adja meg az ital tisztaságát és ízvilágát, ami a vodka minőségét határozza meg. Palackozás előtt vízzel hígítják, majd pihentetik. A legjobb minőségű vodkáknál ez akár 90 napig is tarthat. Ezeknél az alkohol hígításához forrásvizet használnak fel, és ezüst vagy arany filteren keresztül történik a szűrés. 

A legenda szerint Mengyelejevnek, a periódusos rendszer megalkotójának és az alkohol-víz elegyekről írt doktori disszertációjának köszönhetjük a vodka általános alkoholfokát. Ezt 40%-ban határozta meg. Bár megcáfolja egy 1698-as cári rendelet, illetve a tudós 9 éves korában, 1843-ban megjelent, szeszes italokra kivetett adózási szabályozás is.

Hogyan igyuk a vodkát?

Alapelv, hogy a vodka mellé enni kell. Így az oroszok nem is igazán szoktak falatkák nélkül italozni. Ilyen kísérő lehet például a sós uborka, a marinált paradicsom, pácolt gomba, a savanyított káposzta, a sós hering vagy a kaviár. 

Szobahőmérsékleten tárolandó, és ne fagyasszuk, mert csökkenti az élvezeti értékét. Oroszországban és Lengyelországban tisztán isszák. Nyugaton pedig olyan koktélok alapanyagként lett közkedvelt mint a Bloody Mary, a Woo Woo vagy a Sex on the Beach.

Mára a gyártók a klasszikus vodkák mellett különböző, főként gyümölcsös ízesítésű változatokkal is előrukkolnak. Ezek közül is a legnépszerűbbek a citromos, áfonyás, barackos, mangós, dinnyés ízek. A Drinkmix kínálatából ezeket is mind felfedezheted!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!