A Karácsony-sziget egy apró ausztrál sziget az Indiai-óceánon, 350 km-re délre Jávától. A sziget főleg bámulatos vörös rák populációjáról híres, illetve látványos vándorlásukról az erdőktől a tengerpartig. A karácsony-szigeti vörös rák élete nagy részét a sziget erdővel borított dombjain tölti, csak szaporodni jár le a tengerpartra. A rákok milliói minden évben útnak indulnak a párzási időszak alatt.
A nedves évszak kezdetén, minden évben, több mint 50 millió vörös rák vándor el a tengerparthoz. A migráció általában az egész szigeten szinkronban zajlik. Elsőként a hímek indulnak el, majd a nőstények követik őket. A rákok körülbelül 7-10 nap alatt érik el a tengert. A migráció ideje alatt több utat is lezárnak rövid időre az autósok előtt a vándorlás legsűrűbb hulláma idején.
Párzás után a nőstények petéket raknak a tengerbe ásott lyukakba, ahol kikelnek a lárvák és apró rákokká fejlődnek ki. A partra vetett peték elpusztulnak, a vízben maradtakból pedig hatalmas vámot szednek a ragadozók, elsősorban a murénák. A nyílt vízben a planktonevő cetcápa (bálnacápa, Rhincodon typus) és a manta várja őket. Miután egy hónapig az óceánban maradnak, az életben maradt ivadékok felkerekednek, hogy megtegyék a haza vezető hosszú utat. Miután az aprócska (ekkor körülbelül hangyaméretű) rákok elérik a sziget sűrű erdőit, a következő évekre elrejtőznek a sziklaszirtek és a fák között. 4-5 év alatt válnak ivaréretté, és ezután még mintegy tíz évet élhetnek.
A migráció idején egyre több vörös rákot ölnek meg. Nem csak a kiszáradás veszélyezteti őket az erdőirtások miatt, hanem az autók is sok rákot elütnek az átkelés idején. A Karácsony-sziget Nemzeti Park munkatársai szeretnék megvédeni a rákokat attól, hogy az autók összezúzzák őket, ezért nem csak az utakat zárják le időszakosan, hanem figyelmeztető táblákat helyeznek el és műanyagból készült kerítéseket is építenek az utak mentén, hogy biztonságos átkelőhelyekhez tereljék a rákokat. A rákok vonulása a sziget egyik legfontosabb turista látványosság.
VIDEÓ: