A Kaliforniában elterülő Yosemite Nemzeti Park az Egyesült Államok második nemzeti parkja. 1890.október 1-jén alapították. A 3081 km² területű park a Sierra Nevada hegyvonulatának nyugati lejtőin fekszik. A Yosemite egyébként indián eredetű szó, és grizzlyt jelent. A nemzeti park geológiai érdekességek százait rejti. Területének nagy része gránitból épül fel, mindössze 5%-a átalakult vulkanikus és üledékes kőzet.
A 13 km hosszú és 1,5 km széles Yosemite-völgyet egy kb. 700 m vastag jégkorszaki gleccser alakította ki, széles U alakjával az egyik legtökéletesebb gleccservölgy a világon. A völgyet meredek, néhol 900 m magas gránitfalak övezik. A nemzeti parkban a gránit mállásának számos formáját láthatjuk. A park egyik jelképe egy hatalmas gránitszikla, a szinte tökéletesen függőleges, ez az 1095 m magas El Capitan. Az El Capitan szomszédságában a Yosemite-vízesés 739 m-ről zúdul alá, a huszadik legmagasabb vízesés a világon. A park második legmagasabb vízesése, a Snow Creek-vízesés, mely 652 méterről zúdul le.
A Yosemite Nemzeti Park másik jelképe a Half Dome gránitszikla. Akik már megmászták, azt mondják, hogy a kilátás a tetejéről megfizethetetlen, de a megmászása igazi kihívás. Half Dome a völgy felé forduló oldala szinte függőleges, míg a másik egy hatalmas kupolához hasonlít. A teteje 1500 méterrel magasodik a Yosemite-völgy fölé.
A nemzeti park változatos növényzetének legnagyobb értéke a hegyi mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum), amely a parkban három csoportban él. A mamutfenyőn kívül él itt festőtölgy,tömjéncédrus és Amerikai sárgafenyő, a magasabban fekvő részeken pedig üde hegyi rétek találhatóak, amelyek a növényfajok 40%-ának adnak otthont. A területről már a 19. században eltűnt a névadó grizzly, és vele szinte egy időben a farkas is. A park állatvilága ennek ellenére gazdag. A medvék közül megmaradt a fekete medve, amely a mosómedvével együtt élen jár a látogatók által otthagyott élelem eltüntetésében.
A háborítatlan területeken él a sierrai vörös róka, a puma vagy más néven hegyi oroszlán. A mamutfenyőkön él fenyőmagokkal táplálkozó chickaree-mókus. A Yosemite Nemzeti Park az év minden részében kínál élményeket a turistáknak. Tavasztól őszig a természeti szépségek kedvelői, télen a téli sportok szerelmesei találnak megfelelő időtöltést. A parkban több mint 1000 km hosszú turistaút kanyarog.